Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 15 maja 2018

Prezydent odwiedzi Gwardię Narodową Illinois

Podczas zaplanowanej na ten tydzień wizyty w Stanach Zjednoczonych Prezydent Andrzej Duda spotka się z żołnierzami Gwardii Narodowej stanu Illinois – powiedział Szef BBN Paweł Soloch. Poza Szefem BBN Prezydentowi będą towarzyszyć Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych i Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.


Minister Soloch przypomniał, że współpraca polskiego wojska z tą formacją zaczęła się w 1993 r., a gwardziści z Illinois m.in. pomagali polskim siłom zbrojnym w przygotowaniach do wejścia do NATO. - Współpraca obejmuje szkolenia wojskowe oraz reagowanie w sytuacjach kryzysowych - dodał.


Zobacz także: „W wystąpieniu Prezydenta w ONZ będzie wiele wątków ważnych także dla Polaków” Rozpoczyna się przewodnictwo Polski w RB ONZ [PL/ENG] Podkreślił, że polscy żołnierze korzystają ze szkoleń w Gwardii Narodowej Illinois przygotowując się do misji, takich jak w Kosowie, Iraku i Afganistanie. - Do wspólnych przedsięwzięć gwardziści wydzielali swoje samoloty C-130 Hercules i F-16. Uczestniczyli także we wspólnych ćwiczeniach w Polsce, między innymi w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach  – dodał. Wskazał też na porozumienie między resortami obrony USA i Polski dotyczące przygotowań do reagowania w razie zagrożenia biologicznego (Transatlantic Collaborative Biological Resiliency Demonstration).

 

PROGRAM WIZYTY PREZYDENTA W USA >>>


Szef BBN Zwrócił uwagę, że GN Illinois jest partnerem strategicznym przy formowaniu Wojsk Obrony Terytorialnej. Dlatego – dodał – Prezydentowi podczas wizyty będzie również towarzyszył nie tylko Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych RP gen. broni Jarosław Mika, ale i Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Wiesław Kukuła.


- Ponieważ mamy 25-lecie współpracy, Prezydent chce symbolicznie podkreślić znaczenie nie tylko współpracy polsko-amerykańskiej, ale również współpracy przy szkoleniu i budowie nowego rodzaju sił zbrojnych, jakim są WOT - mówił.

 

Gwardia Narodowa Illinois liczy ok. 10 tys. żołnierzy wojsk lądowych i 3,2 tys. w jednostkach powietrznych.

(PAP/KG)

Poleć znajomemu