przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 16 maja 2018

„Celem rozmów z organizacjami żydowskimi - powrót debaty na właściwe tory”

W Konsulacie Generalnym w Nowym Jorku Para Prezydencka spotkała się w środę z przedstawicielami organizacji żydowskich

Rozmowa Prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami organizacji żydowskich w USA wynikała z troski, by debata polsko-żydowska wróciła na właściwe tory - powiedział dziennikarzom w Nowym Jorku Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

 

Prezydent z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się w środę w Konsulacie RP w Nowym Jorku z przedstawicielami organizacji żydowskich. Zobacz także: Para Prezydencka rozpoczęła wizytę w USA [PL/ENG]

 

- Spotkanie było niezwykle interesujące, to byli przedstawiciele bardzo wpływowych, najważniejszych organizacji żydowskich, nowojorskich, ale także amerykańskich - poinformował Krzysztof Szczerski.

 

Dotyczyło ono tego, że „w ostatnim czasie w rozmowach polsko-żydowskich pojawiło się bardzo wiele ekstremalnych stwierdzeń po obu stronach (...) i że wszyscy, którym na dobrych relacjach polsko-żydowskich powinno zależeć, mają obowiązek i ogromną odpowiedzialność, żeby utrzymać tę dyskusję w torach pewnego ładu i dbać o to, by nie zniszczyć tkanki współpracy polsko-żydowskiej” - sprecyzował prezydencki minister.

 

Zaznaczył, że polsko-żydowskie relacje „mają podstawę do tego, by być dobre, dlatego że kultura żydowska w Polsce się rozwija, relacje polityczne dotąd były dość intensywne, a świadomość wspólnej historii jest obecna”.

 

Dodał, że w ostatnim czasie po stronie żydowskiej doszło do bardzo wielu stwierdzeń, pojęć, słów, które nie powinny były paść, a z kolei strona żydowska napotykała ostre zwroty, które padły ze strony polskiej. - Powstało duże napięcie emocjonalne związane oczywiście głównie z dyskusją na temat nowelizacji ustawy o IPN. Dzisiaj jest moment, kiedy trzeba poszukiwać tkanki łączącej, dlatego że (...) nie mogą te najbardziej radykalne odłamy po obu stronach decydować o naturze samej dyskusji - powiedział Sekretarz Stanu w KPRP.

 

Jak mówił, rozmowa Prezydenta Dudy z przedstawicielami organizacji żydowskich "wynikała z troski o to, by dyskusja wróciła na właściwe tory". - Prezydent (...) chciałby, aby już nigdy więcej nie padały słowa, które oskarżają Polskę o rzeczy, które nigdy nie miały miejsca, które stereotypizują Polaków - zaznaczył Krzysztof Szczerski dodając, że strona żydowska także apelowała, by unikać stereotypów na temat Żydów. - Stereotypy nigdy nie służą dobrej dyskusji - zauważył minister. - To była dyskusja ludzi zatroskanych o dzisiejszy stan debaty - wyjaśnił.

Minister podkreślił, że rozmowa z organizacjami żydowskimi w USA nie dotyczyła żadnych konkretnych ustaw - ani polskich, ani amerykańskich, ani ich konsekwencji. - Prezydent powiedział jasno, że nowelizacja ustawy o IPN została skierowana do Trybunału Konstytucyjnego, a jego wątpliwości co do niej zostały wyrażone w jego wniosku do TK - wskazał minister Szczerski.

 

Zaznaczył, że dzisiaj sprawa tej ustawy jest w rękach sędziów TK; „przestała być elementem dyskusji polityków, a stała się elementem dyskusji prawnej”. - Sprawa na tym etapie jest zamknięta w sensie politycznym, czekamy na werdykt sędziów trybunału - dodał.

 

Krzysztof Szczerski poinformował, że kwestie majątkowe związane z amerykańską ustawą nr 447 nie były przedmiotem rozmowy ani wyjaśnień. (PAP, MK)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.