Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 16 maja 2018

Min. Szczerski: Prezydent oczekuje poszanowania Pomnika Katyńskiego

Para Prezydencka złożyła kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim w Jersey City

Prezydent Andrzej Duda powiedział burmistrzowi Jersey City Stevenowi Fulopowi "dość kategorycznie i wyraźnie, że oczekuje wypełnienia obowiązku, jakim jest poszanowanie Pomnika Katyńskiego w Jersey City" - mówił w środę w Nowym Jorku Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

 

Prezydent Andrzej Duda, który przebywa z kilkudniową wizytą w Stanach Zjednoczonych, złożył wspólnie z Małżonką kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim w Jersey City.


Zobacz także: Para Prezydencka złożyła kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim w Jersey City Para Prezydencka rozpoczęła wizytę w USA [PL/ENG] Minister Łapiński ws. Pomnika Katyńskiego: Osiągnęliśmy to, na czym nam zależało Podczas uroczystości, która odbyła się w środę po południu miejscowego czasu, obecny był m.in. burmistrz Jersey City Steven Fulop, z którym Prezydent, po złożeniu kwiatów, krótko rozmawiał. S. Fulop podarował Andrzejowi Dudzie miniaturę Pomnika Katyńskiego, którą jego twórca Andrzej Pityński wykonał w 1988 roku pracując nad monumentem, a następnie podarował ją miastu Jersey City. Fulop również złożył kwiaty przed pomnikiem.


Szef Gabinetu Prezydenta był pytany w środę późnym wieczorem miejscowego czasu przez polskich dziennikarzy o przebieg rozmowy między Prezydentem a burmistrzem Jersey City. - Prezydent zgodnie ze swoją deklaracją złożył kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim w Jersey City. To była wola Prezydenta wyrażona kilka dni temu, że chce w dyskusji, która toczy się w sprawie losu tego pomnika, bardzo wyraźnie zaznaczyć, że wymaga on uszanowania, że jest także dla Prezydenta rzeczą niezwykle cenną jako dziedzictwo pamięci o bohaterach, którzy zginęli za ojczyznę - mówił minister Szczerski.


Zaznaczył, że Fulop był obecny podczas ceremonii "jako gospodarz miejsca". - Zwykle tak jest, że w każdym miejscu, gdzie pojawia się Prezydent, wita go gospodarz, czy to jest mała miejscowość w Polsce, czy taka miejscowość jak Jersey City w Stanach Zjednoczonych - powiedział prezydencki minister.


Jak zaznaczył, "nie było to spotkanie Prezydenta z burmistrzem Fulopem", ale była to "dobra okazja, żeby burmistrz wysłuchał po raz kolejny dość twardych słów polskiego Prezydenta, który powiedział dość kategorycznie i wyraźnie, że oczekuje wypełnienia obowiązku, jakim jest poszanowanie Pomnika Katyńskiego w Jersey City".


- Prezydent sobie nie wyobraża, żeby pomnik miał być zdemontowany, żeby trafił w jakimkolwiek momencie do magazynu. Prezydent mówił, że jeśli taka będzie wola wszystkich, także tutejszej Polonii, żeby ten pomnik zmienił swoje miejsce, to po prostu musi zostać przeniesiony w całości, niezwłocznie, w trybie, który powoduje, że wszyscy będą mieli świadomość, że pomnik jest uszanowany i pamięć, którą on wyraża jest uszanowana - powiedział prezydencki minister.


Zaznaczył, że burmistrz Fulop "otrzymał od Prezydenta lekturę". - To była książka dotycząca Katynia Paula Allen'a, po to, aby świadomość tego, czym jest zbrodnia katyńska, a także czym była tajemnica i kłamstwo, które się wokół zbrodni katyńskiej przez lata ciągnęło, i jak ważne było zwycięstwo prawdy w tej historii już po samej zbrodni katyńskiej. Ta książka o tym mówi, więc myślę, że to ważne, aby ta lektura była powszechna wśród władz na każdym szczeblu władz Stanów Zjednoczonych - powiedział.

 

Zobacz także: Oświadczenie Kancelarii Prezydenta RP ws. Pomnika Katyńskiego w Jersey City Krzysztof Szczerski pytany, jaka idea przyświecała Prezydentowi, by w "kategorycznych i stanowczych" słowach wyrazić polskie stanowisko, skoro władze Jersey zdecydowały, że pomnik zostanie przeniesiony w miejsce oddalone o 60 metrów od obecnego, w tle mające, tak jak obecnie, panoramę Manhattanu.


- To stanowisko powinno wybrzmieć także bezpośrednio od polskiego Prezydenta - podkreślił Krzysztof Szczerski. Jak zaznaczył, "obecne porozumienie jest porozumieniem warunkowym i ono musi zawierać wszystko to, czego Prezydent oczekuje od władz Jersey City i o czym mówił dzisiaj burmistrzowi tego miasta" - dodał. 


Wyraził nadzieję, że "teraz burmistrz Fulop ma pełną świadomość, że "za potrzebą uszanowania Pomnika Katyńskiego stoi także autorytet polskiego Prezydenta". "To zostało dzisiaj powiedziane wprost. Ważne, że do takiego przekazu bezpośredniego i stanowczego doszło" - dodał.


Krzysztof Szczerski zaznaczył, że w rozmowie z Prezydentem burmistrz Fulop "zobowiązał się do tego, że pomnik zostanie przeniesiony, a nie zmagazynowany, że będzie uszanowany. - Teraz będziemy czekać na realizację tego zobowiązania - podkreślił.
(PAP/KG)

Poleć znajomemu