Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 17 maja 2018

Minister Łapiński ws. Pomnika Katyńskiego: Osiągnęliśmy to, na czym nam zależało

W sprawie Pomnika Katyńskiego w Jersey City osiągnęliśmy to, na czym nam zależało - ocenił w czwartek Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Łapiński. Jak podkreślił, "mądre i roztropne działanie" spowodowało, że - "wszystko wygląda na to - jest osiągnięty kompromis".

 

Zobacz także: Para Prezydencka złożyła kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim w Jersey City Para Prezydencka rozpoczęła wizytę w USA [PL/ENG] Min. Szczerski: Prezydent oczekuje poszanowania Pomnika Katyńskiego Prezydent Andrzej Duda, który przebywa z kilkudniową wizytą w Stanach Zjednoczonych, złożył wspólnie z Małżonką kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim w Jersey City.

 

Krzysztof Łapiński w radiu Szczecin zaznaczył, że kiedy Prezydent podejmował decyzję, żeby złożyć kwiaty przed pomnikiem, "jeszcze nie był znany los tego pomnika". - Prezydent uznał, że jego publiczna obecność tam będzie jasnym sygnałem dla władz miasta, dla pana burmistrza, że starania Polonii, starania polskiego konsula, wszystkich środowisk i ludzi dobrej woli o to, żeby pomnik był na miejscu, mają pełne poparcie Pana Prezydenta – podkreślił minister.

 

Jak dodał, początkowo sytuacja wokół pomnika była "napięta". - Potem rozpoczęły się starania polskich władz, polskiego konsula, Polonii, różnych środowisk polonijnych i dzisiaj mamy, jaką sytuację? Że burmistrz o 180 stopni zmienił swoją decyzję. Pomnik będzie, będzie stał w godnym miejscu - zauważył Krzysztof Łapiński.

 

Jego zdaniem "presja i działanie wspólne wielu osób, organizacji, środowisk spowodowało, że burmistrz poszedł na ustępstwa". - Mądre, roztropne działanie, wspólne działanie wielu środowisk spowodowało, że - wszystko wygląda na to - jest osiągnięty kompromis - ocenił rzecznik.


- Osiągnęliśmy to, na czym nam zależało - podkreślił. - Jeszcze pewnie potrzeba ostatecznych decyzji, ale na tę chwilę widać, że Polska, Polacy, Polonia osiągnęli to, co chcieliśmy - dodał minister.

 

Krzysztof Łapiński wyjaśnił, że zdementował pojawiające się początkowo informacje, że Prezydent składał kwiaty w towarzystwie burmistrza Jersey City. – Wizyta Pana Prezydenta, jej oficjalna część, w żaden sposób nie przewidywała spotkania z Panem burmistrzem, nie przewidywała też wspólnego składania kwiatów przed Pomnikiem Katyńskim – wyjaśnił. Zauważył także, że burmistrz jest gospodarzem tego miasta.


Podczas uroczystości, która odbyła się w środę po południu miejscowego czasu, obecny był m.in. burmistrz Jersey City Steven Fulop, z którym Prezydent, po złożeniu kwiatów, krótko rozmawiał.  Fulop również złożył kwiaty przed pomnikiem.

(PAP/KG)

Poleć znajomemu