przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 28 maja 2018

Min. Szczerski: Więź euroatlantycka wymaga umocnienia

Więź euroatlantycka wymaga umocnienia, bo jest ona obecnie poddawana w wielu miejscach napięciom – ocenił w poniedziałek w Kielcach Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Polska - podkreślił - jest beneficjentem jedności euroatlantyckiej.

 

W poniedziałek w stolicy woj. świętokrzyskiego rozpoczęła się dwudniowa konferencja naukowa "Racja stanu Polski w Europie".

 

- Każda sytuacja, w której dochodzi do podziału w ramach świata euroatlantyckiego i w ramach Europy, jest dla Polski niekorzystna. Każdy element utrzymywania się, trwania jedności, której my jesteśmy częścią, jest dla Polski korzystny – powiedział minister Szczerski w wystąpieniu podczas konferencji.

 

Podkreślił, że Europa potrzebuje debaty, ponieważ kryzys dotyka w niej samej demokratycznej legitymacji. - Widać, że w wielu europejskich krajach po wyborach okazuje się, że dużą rolę odgrywają partie antyeuropejskie mówiące wprost o konieczności wyjścia tego kraju z Europy lub rozbicia jedności europejskiej – stwierdził. 

 

Kryzys - zaznaczył - dotyka też sfery ekonomicznej, "ponieważ strefa euro wciąż jest strefą niestabilną i potrzebuje znacznego wzmocnienia".

 

- Także ta więź euroatlantycka wymaga umocnienia, bo dziś w wielu miejscach jest poddawana napięciom. Tej dyskusji nigdy za wiele, trzeba ją prowadzić – podkreślił Krzysztof Szczerski.

 

Zapytany o pomysł łączenia funduszy unijnych z kwestią praworządności w danym kraju zaznaczył, że "nie ma możliwości, żeby wpisać ogólną zasadę, która nie ma żadnych mierników, ani wskaźników, która by miała później powodować wpływ na środki finansowe".

 

- Jeśli praworządność ma oznaczać mniej korupcji, lepszą efektywność w wykorzystaniu środków, prawne zabezpieczenia przed tym, żeby tych środków nie marnotrawić, to proszę bardzo. Polska jest jednym z krajów, który bardzo dobrze wykorzystuje te środki, nie ma żadnych problemów z korupcją przy środkach europejskich w Polsce, nie ma problemu marnotrawienia tych środków – mówił minister Szczerski.

 

Na początku maja Komisja Europejska przyjęła propozycję wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027. W projekcie KE m.in. zaproponowała uzależnienie wypłaty funduszy od przestrzegania praworządności. Wniosek w sprawie zawieszenia lub ograniczenia funduszy dla danego kraju miałby być składany przez KE i przyjmowany przez kraje członkowskie.

(PAP/KG)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.