Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 30 maja 2018

Minister Mucha: Referendum konsultacyjne wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości

Elementem świętowania stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości jest udział w dyskusji nad zmianami w konstytucji; referendum konsultacyjne absolutnie wpisuje się w stulecie - powiedział w środę wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha na antenie radiowej Trójki.

 

Minister Paweł Mucha  w „Salonie politycznym Trójki”  był pytany o pojawiające się głosy, że będzie trudno pogodzić obchody Święta Niepodległości 11 listopada z przeprowadzeniem referendum konsultacyjnego, które, wedle zapowiedzi, miałoby się odbyć tego samego dnia.

 

- Elementem świętowania tego, że odzyskaliśmy możliwość samostanowienia jako naród o swoim losie, jest właśnie decyzja narodu co do udziału w dyskusji referendalnej (...). To się absolutnie wpisuje w stulecie - stwierdził Paweł Mucha. Przypomniał, że referendum najprawdopodobniej będzie dwudniowe, a zatem - jak powiedział - będzie czas na pogodzenie „wszelkich form aktywności”. - Można uczcić 11 listopada, a 10 listopada oddać głos w referendum - oświadczył.

 

Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta został też spytany o wtorkową wypowiedź byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, który ogłosił bojkot referendum konsultacyjnego.

 

- Ktoś, kto mówi: „nie idźcie na referendum w najważniejszej sprawie, w sprawie najważniejszego prawa, jakim jest Konstytucja RP” (...) w istocie, być może nieświadomie, wypowiada się w sposób antydemokratyczny – ocenił minister Mucha.

 

Według niego decyzje ws. kierunków zmian w Konstytucji powinny być podejmowane przez obywateli w głosowaniu powszechnym, a nie przez „zamknięte grono elity politycznej czy prawniczej”. Dodał, że chciałby uniknąć sytuacji, w której Polacy decydują tylko w sprawie odrzucenia bądź zatwierdzenia gotowego projektu ustawy zasadniczej.

 

Zobacz także: „Złożę wniosek, aby referendum ws. konstytucji odbyło się 10 i 11 listopada” Przed ponad trzema tygodniami podczas uroczystości z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja Prezydent zapowiedział, że złoży w Senacie wniosek, by referendum konsultacyjne ws. konstytucji odbyło się 10 i 11 listopada. Prezydent zaapelował o obecność na tym głosowaniu, „w którym wszyscy Polacy będą mogli wypowiedzieć się, co do swojej wizji przyszłego ustroju Polski”.

 

Zgodnie z konstytucją referendum ogólnokrajowe w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa ma prawo zarządzić Sejm lub Prezydent za zgodą Senatu.

 

Zgodnie z ustawą o referendum ogólnokrajowym, Prezydent przekazuje Senatowi projekt postanowienia o zarządzeniu referendum, zawierający treść pytań lub wariantów rozwiązania w sprawie poddanej pod referendum, a także termin jego przeprowadzenia. Senat w terminie 14 dni od dnia przekazania projektu postanowienia podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zarządzenie referendum.

 

Do wyrażenia zgody na przeprowadzenie referendum konieczna jest bezwzględna większość głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów. (PAP/WP)

Poleć znajomemu