Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 30 maja 2018

Min. Kolarski o zawieszeniu protestu niepełnosprawnych: Nie ma ani zwycięzców, ani przegranych

- W tej sytuacji nie ma ani zwycięzców, ani przegranych - powiedział minister Wojciech Kolarski, odnosząc się do protestu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, który został w niedzielę zawieszony.

 

Prezydencki minister ocenił, że zawieszenie protestu daje możliwość spokojnej, dalszej pracy nad poprawą jakości życia osób niepełnosprawnych w Polsce. - W tej sytuacji nie ma ani zwycięzców, ani przegranych - mówił minister Kolarski, przywołując słowa Prezydenta wypowiedziane w niedzielnej rozmowie z PAP. 

Zobacz także: Prezydent: Decyzja o zaprzestaniu protestu w Sejmie jest dobra i odpowiedzialna


Jak zaznaczył, Andrzejowi Dudzie zależało na kompromisie pomiędzy protestującymi a stroną rządową. - To strona rządowa jest odpowiedzialna za podjęcie decyzji i znalezienie odpowiedniego rozwiązania, które zaspokoi oczekiwania protestujących i będzie odpowiedzialne. Od tego zależy też los finansów publicznych i polityki całego państwa - mówił prezydencki minister.

Zaznaczył również, że dzięki wizycie Prezydenta w Sejmie nastąpiło przyspieszeni rozmów pomiędzy stronami. - Wizyta Prezydenta w Sejmie miała znaczenie dla spełnienia jednego z dwóch głównych postulatów - wskazał Wojciech Kolarski.

 

Minister podkreślił, że w ostatnich dniach Prezydent podpisał trzy ustawy, które odnoszą się do sytuacji osób niepełnosprawnych. - To podniesienie renty socjalnej, poprawa sytuacji na rynku pracy dla niepełnosprawnych, ułatwienia przy korzystaniu z opieki zdrowotnej - wymienił minister.


18 kwietnia w Sejmie rozpoczął się protest opiekunów osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych, który 27 maja w niedzielę został zawieszony. Protestujący zgłaszali dwa postulaty - zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy oraz wprowadzenia dodatku "na życie", zwanego też "rehabilitacyjnym" dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. Roku, życia w kwocie 500 złotych miesięcznie.


Protestujący uważali, że zrealizowano jeden ich postulat - podniesienie renty socjalnej. Zgodnie z już opublikowaną ustawą wzrośnie ona z 865,03 zł do 1029,80 zł.


Prezydent podpisał również ustawę wprowadzającą szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych i wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Zdaniem jej autorów, posłów PiS, spełnia ona drugi postulat protestujących i przyniesie gospodarstwom z osobą niepełnosprawną około 520 zł oszczędności miesięcznie.(PAP/AW)

 

Lista ustaw podpisanych przez Prezydenta RP w maju 2018 roku>>
 

Poleć znajomemu