przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 3 czerwca 2018

Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego na Grodzieńszczyźnie

  |   W ramach Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie pod patronatem Pary Prezydenckiej minister Adam Kwiatkowski odwiedził Grodzieńszczyznę. Fot. Inez Todryk-Pisalnik W ramach Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie pod patronatem Pary Prezydenckiej minister Adam Kwiatkowski odwiedził Grodzieńszczyznę. Fot. Inez Todryk-Pisalnik W ramach Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie pod patronatem Pary Prezydenckiej minister Adam Kwiatkowski odwiedził Grodzieńszczyznę. Fot. Inez Todryk-Pisalnik W ramach Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie pod patronatem Pary Prezydenckiej minister Adam Kwiatkowski odwiedził Grodzieńszczyznę W ramach Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie pod patronatem Pary Prezydenckiej minister Adam Kwiatkowski odwiedził Grodzieńszczyznę W ramach Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie pod patronatem Pary Prezydenckiej minister Adam Kwiatkowski odwiedził Grodzieńszczyznę W ramach Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie pod patronatem Pary Prezydenckiej minister Adam Kwiatkowski odwiedził Grodzieńszczyznę W ramach Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie pod patronatem Pary Prezydenckiej minister Adam Kwiatkowski odwiedził Grodzieńszczyznę W ramach Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie pod patronatem Pary Prezydenckiej minister Adam Kwiatkowski odwiedził Grodzieńszczyznę W ramach Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie pod patronatem Pary Prezydenckiej minister Adam Kwiatkowski odwiedził Grodzieńszczyznę W ramach Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie pod patronatem Pary Prezydenckiej minister Adam Kwiatkowski odwiedził Grodzieńszczyznę W ramach Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie pod patronatem Pary Prezydenckiej minister Adam Kwiatkowski odwiedził Grodzieńszczyznę

W ramach Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie pod patronatem Pary Prezydenckiej, Sekretarz Stanu Adam Kwiatkowski wraz z delegacją przebywał w dniach 2-3 czerwca br. na Grodzieńszczyźnie na Białorusi. Okazją do wizyty były uroczystości Międzynarodowego Dnia Dziecka zorganizowane przez Związek Polaków na Białorusi pod kierownictwem prezes Andżeliki Borys. Wzięło w nich udział ponad 400 dzieci polskiego pochodzenia, ich rodzice, nauczyciele, opiekunowie i wychowawcy z różnych ośrodków nauczania języka polskiego z terenu całej Białorusi.


Minister, z licznie zgromadzoną publicznością, wysłuchał koncertu w wykonaniu młodych artystów-laureatów konkursu „Kolorowe Nutki 2018”. Zabierając głos Adam Kwiatkowski przekazał zgromadzonym słowa serdecznych pozdrowień i najlepszych życzeń z okazji radosnego święta od Pary Prezydenckiej oraz wręczył wszystkim dzieciom okolicznościowe upominki. Następnie w Kurii Grodzieńskiej miało miejsce spotkanie z biskupem diecezjalnym i przewodniczącym Konferencji Biskupów Katolickich na Białorusi ks. Aleksandrem Kaszkiewiczem.


Minister odwiedził bazylikę katedralną pw. św. Franciszka Ksawerego, skąd udał się na rozmowy z Zarządem Polskiej Macierzy Szkolnej na Białorusi - oświatowej organizacji społecznej obchodzącej w Roku Setnej Rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę 100-lecie swego istnienia. Zapoznał się również z działalnością Liceum Społecznego im. Elizy Orzeszkowej, afiliowanego przy tej organizacji. 


Adam Kwiatkowski odwiedził Cmentarz Pobernardyński, gdzie w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w asyście przedstawicieli Konsulatu Generalnego w Grodnie oraz działaczy Związku Polaków na Białorusi złożył kwiaty na grobie polskiej pisarki Elizy Orzeszkowej, mogiłach żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 oraz Obrońców Grodna z 1939 roku, w tym bohaterskiego Tadzia Jasińskiego. Na Cmentarzu Garnizonowym, w imieniu Prezydenta RP, oddał hołd pod Krzyżem Katyńskim oraz na mogiłach żołnierzy polskich poległych lub rozstrzelanych przez Sowietów podczas II wojny światowej.


W niedzielę, bezpośrednio po mszy św. w języku polskim w Katedrze Grodzieńskiej, delegacja pod przewodnictwem Adama Kwiatkowskiego udała się do Wołkowyska. Wraz z Rodakami z miejscowego Oddziału ZPB przedstawiciel Prezydenta RP uczcił miejsca pamięci narodowej znajdujące się na terenie miasta. Minister odwiedził Szkołę Średnią nr 8 z polskim językiem wykładowym, ufundowaną przez państwo polskie, gdzie przy udziale władz miasta Wołkowyska spotkał się z dyrekcją i gronem pedagogicznym placówki.


W dowód pamięci o weteranach walki o polską tożsamość na dawnych ziemiach Rzeczypospolitej, Sekretarz Stanu złożył wizytę w domu założycielki i pierwszej prezes Wołkowyskiego Oddziału Związku Polaków na Białorusi, pani Anny Sadowskiej, w osobistej rozmowie przekazując Nestorce pozdrowienia od Pary Prezydenckiej i składając słowa najwyższego uznania za niezłomną, patriotyczną postawę oraz wybitne zasługi dla odrodzenia świadomości narodowej tutejszych Rodaków.


Wizytę ministra na Grodzieńszczyźnie zakończył koncert w wykonaniu uczniów i harcerzy ze Szkoły Społecznej przy ZPB w Wołkowysku.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.