Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 8 czerwca 2018

Szef BBN o „B9”: Wspólne interesy w regionie, wzmocnienie NATO

Państwa regionu mają wspólne interesy wynikające z polityki Rosji; inicjatywa sprzyja całemu Sojuszowi Północnoatlantyckiemu - powiedział Szef BBN Paweł Soloch przed piątkowym spotkaniem w Warszawie przywódców państw Bukaresztańskiej Dziewiątki.


W piątek w Warszawie przywódcy dziewięciu państw wschodniej flanki NATO mają przyjąć deklarację odnoszącą się do lipcowego szczytu NATO.


Zobacz także: Spotkanie Prezydentów Bukaresztańskiej Dziewiątki [PL/ENG] Prezydent Rumunii z wizytą w Polsce [PL/ENG] - Celem spotkania „Dziewiątki” jest przygotowanie wspólnego stanowiska państw regionu przed zbliżającym się szczytem NATO w Brukseli. Jako państwa wschodniej flanki mamy wspólne interesy w sprawach bezpieczeństwa, przede wszystkim związane z agresywną polityką Rosji – powiedział Szef BBN. - Chcemy je przedstawić w sposób możliwie spójny, skuteczny i finalnie wzmacniający cały Sojusz - podkreślił.


Jak dodał, dyskusje będą dotyczyły m.in. wkładu państw północno- i południowowschodniej flanki NATO we wzmacnianie więzi transatlantyckich, zwiększania wydatków obronnych i zaangażowania w operacje zagraniczne NATO.


- Cieszymy się, że taka inicjatywa - mimo początkowych obaw o możliwość interpretowania jej, jako mogącej dzielić sojusz - dziś jest traktowana przez wszystkich sojuszników jako cenny i konstruktywny głos państw regionu, będący dowodem dużego zaangażowania w bezpieczeństwo całego NATO – dodał minister.

 

Zobacz także: Prezydent w Bukareszcie: Pokazaliśmy jedność i decyzyjność Rozmowy przywódców państw B9 w Bukareszcie w 2015 r. zakończyły się przyjęciem wspólnej deklaracji przed szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie w 2016 roku. W deklaracji przywódcy krajów wschodniej flanki NATO wyrazili głębokie zaniepokojenie trwającą agresywną postawą Rosji, podkreślając, że kraj musi wrócić na drogę przestrzegania międzynarodowego prawa. Przywódcy zadeklarowali połączenie wysiłków na rzecz zapewnienia tam, gdzie to konieczne, "silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej" NATO w regionie. Podkreślili, że będą opowiadać się za pogłębieniem współpracy między NATO a UE.

(PAP/KG)

Poleć znajomemu