Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 14 czerwca 2018

Minister Paweł Mucha na Światowych Dniach Morza

W czwartek w Szczecinie rozpoczęły się Światowe Dni Morza, na które zjechało do stolicy Pomorza Zachodniego kilkunastu zagranicznych ministrów i kilkadziesiąt delegacji z całego świata. To spotkanie międzynarodowych ekspertów z branży morskiej i polityków jest poświęcone m.in. nowym szlakom transportowym w handlu międzynarodowym i bezpieczeństwu cyfrowemu w żegludze morskiej. Prezydenta reprezentował podczas wydarzenia Zastępca Szefa KPRP Paweł Mucha. 

 

Zobacz także: List Prezydenta z okazji Światowych Dni Morza 2018 „To dla nas ogromna satysfakcja i duma, że Polska jako pierwszy kraj w Europie Środkowo-Wschodniej i regionie Morza Bałtyckiego jest gospodarzem tego największego święta morskiego Narodów Zjednoczonych” – napisał Andrzej Duda w liście odczytanym przez ministra Muchę. 

 

„Obchodzimy właśnie doniosły jubileusz stulecia odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę. To także setna rocznica utworzenia Marynarki Wojennej RP oraz wspomnienie o początkach floty handlowej i szkoły morskiej w odrodzonej Polsce. Jednym z najwspanialszych dokonań Polaków w okresie międzywojennym była budowa portu w Gdyni (…). Jednak morskie tradycje Polski sięgają wieków znacznie wcześniejszych, nasza państwowa obecność nad Bałtykiem datuje się od X stulecia, a tworzenie polskiej floty, która odniosła pamiętne zwycięstwo w bitwie pod Oliwą, rozpoczęło się w wieku XVII" –podkreślił Andrzej Duda.

 

Podczas tegorocznych Dni uczestnicy poruszą tematy dotyczące m.in. bezpieczeństwa cyfrowego w żegludze morskiej i szans stojących przed wykorzystaniem nowych szlaków transportowych w handlu międzynarodowym. Omawiany ma być przede wszystkim szlak przebiegający przez Ocean Arktyczny, który znacznie skróci czas dostarczenia towarów do Europy.

 

W kolejnych panelach dyskusyjnych znalazły się także przyszłość morskiego rynku pracy, w kontekście ograniczania czynnika ludzkiego w żegludze i projektów statków autonomicznych oraz rola kobiet w sektorze morskim. Organizatorem tegorocznych Światowych Dni Morza jest Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej we współpracy z Międzynarodową Organizacją Morską. (PAP/WP)

Poleć znajomemu