przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 6 listopada 2015

Min. Szczerski: Prezydent nie może być na szczycie UE 12 listopada

  |   Briefing ministra Krzysztofa Szczerskiego Briefing ministra Krzysztofa Szczerskiego Briefing ministra Krzysztofa Szczerskiego

Prezydent Andrzej Duda nie może uczestniczyć w szczycie Unii Europejskiej 12 listopada, bo musi otworzyć tego dnia pierwsze posiedzenie Senatu nowej kadencji - oświadczył prezydencki minister Krzysztof Szczerski podczas briefingu w piątek w Pałacu Prezydenckim.

 

Podkreślił też, że premier Ewa Kopacz, by uczestniczyć w szczycie, może złożyć dymisję -natychmiast, albo złożyć dymisję pisemnie, a prezydent ją przyjmie i powierzy Kopacz pełnienie obowiązków.

 

 - Zwracamy uwagę na to, że premier Ewa Kopacz ma wciąż bardzo wiele możliwości, z których może skorzystać, jeśli uważa sytuację za niekomfortową. Jedną z nich jest podanie się do dymisji w każdej chwili. Pan prezydent zadeklarował, że przyjmie dymisję rządu premier Kopacz w każdej chwili i upoważni ją do pełnienia obowiązków na czas wyboru nowej Rady Ministrów - powiedział Krzysztof Szczerski.

 

 - Pani premier Kopacz może także złożyć dymisję pisemną tuż po rozpoczęciu obrad Sejmu na ręce marszałka. Pan prezydent deklaruje, że natychmiast tę dymisję przyjmie i upoważni panią premier Ewę Kopacz do pełnienia obowiązków aż do czasu powołania nowej Rady Ministrów - dodał.

 

Jak zaznaczył, obydwa rozwiązania umożliwiają Ewie Kopacz uczestnictwo w szczycie jako pełniącej obowiązki premiera.

 

- Wszystko jest dziś kwestią decyzji pani premier Kopacz. Może podać się do dymisji natychmiast, może złożyć dymisję pisemną, odsyłamy ją do większości parlamentarnej, dziwimy się, że chce uczestniczyć w szczycie wyłącznie 12 listopada, a nie jest zainteresowana bardzo ważnym spotkaniem unijnym 11 listopada – zaznaczył minister Szczerski.

 

Wyraził także żal, że pani premier nie przekazała Kancelarii dokumentu, w którym mowa jest o tematyce szczytu 12 listopada. Dopiero sami jako KPRP musieliśmy ten dokument pozyskać od MSZ.

 

- Dziwimy się, że premier Ewa Kopacz proponuje prezydentowi działanie niezgodne z prawem. Chyba powinna jako premier znać polskie prawo i wiedzieć, że pan prezydent jest zobowiązany rozpocząć pierwsze obrady Senatu, w związku z czym, zgodnie z polskim prawem, prezydent nie może uczestniczyć 12 listopada w szczycie na Malcie - powiedział minister Szczerski.

 

 - W związku z powyższym odsyłamy panią premier raczej do rozmów z większością parlamentarną na temat takiego przebiegu obrad, iżby umożliwić jej uczestnictwo w obradach na Malcie, dlatego, że pierwsze posiedzenie Sejmu nie musi być posiedzeniem jednodniowym - podkreślił. Zaznaczył, że z tego rozwiązania premier może skorzystać, jeśli nie zdecyduje się na warianty zakładające jej dymisję. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.