Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 19 czerwca 2018

Min. Łapiński o współdziałaniu i wsparciu rządu przez Prezydenta w sporze z KE

- W sporze z Komisją Europejską jest współdziałanie i wsparcie rządu przez Prezydenta Andrzeja Dudę - mówił we wtorek w Radiu Plus rzecznik Prezydenta RP Krzysztof Łapiński. Jak dodał, "trudno sobie wyobrazić" kolejne ustępstwa i nowelizację ustaw ze strony rządu.

 

Minister Łapiński pytany we wtorek, jaka jest rola Andrzeja Dudy w strategii rządu wobec KE, odpowiedział, że negocjacje prowadzi strona rządowa, ale Prezydent jest o nich na bieżąco informowany.

 

Przypomniał również o niedawnym spotkaniu wiceszefa Kancelarii Prezydenta Pawła Muchy i Szefa Gabinetu Prezydenta RP Krzysztofa Szczerskiego z Timmermansem. - Tutaj jest i współdziałanie, i pełne wsparcie Prezydenta - podkreślił Krzysztof Łapiński. Zobacz także: Spotkanie Pawła Muchy i Krzysztofa Szczerskiego z Fransem Timmermansem

 

Pytany o kolejne ruchy polskiego rządu odpowiedział, że strategia rządu dotyczy tego, aby "wyjaśnić nasze stanowisko". - Strona polska pokazała i wprowadziła kilka rozwiązań, które powinny rozwiać część wątpliwości Komisji Europejskiej - mówił.

 

Krzysztof Łapiński pytany, czy będą kolejne ustępstwa ze strony Polski, odpowiedział, że "trudno to sobie wyobrazić". Dopytywany, czy Prezydent wyobraża sobie kolejne nowelizacje własnych ustaw, odpowiedział, że również rząd "nie wyobraża sobie" tych zmian. - Prezydent nie widzi takiej konieczności, natomiast jeśli KE widzi, to niech wskaże jakie i wtedy można rozmawiać - dodał.

 

W ubiegłym tygodniu w Parlamencie Europejskim odbyła się kolejna debata na temat stanu praworządności w Polsce. Timmermans potwierdził wówczas, że Komisja wystąpiła do Rady UE (zasiadają w niej przedstawiciele państw członkowskich UE) o zorganizowanie formalnego wysłuchania Polski. To część procedury ochrony praworządności w państwie członkowskim UE, opisanej w art. 7 unijnego traktatu. (PAP)

Poleć znajomemu