przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 21 czerwca 2018

Para Prezydencka udaje się z wizytą do Estonii

Prezydent Estonii z wizytą w Polsce. Fot. 3 listopada 2016

Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą udali się w czwartek wieczorem do Estonii, gdzie w piątek wezmą udział w obchodach 100-lecia niepodległości Estonii. Andrzej Duda będzie też rozmawiał z Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid.

 

Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski zaznaczył, że jest to już kolejna wizyta Prezydenta w państwach regionu „związana z tym, co można nazwać odrodzeniem państwowości krajów Europy Środkowej 100 lat temu”.


Minister podkreślił wagę tego, że obchody odzyskania niepodległości i uzyskania państwowości są celebrowane wspólnie przez państwa naszego regionu. - Rzeczywiście mamy tu do czynienia z wymiarem regionalnym tych obchodów, z regionalną wspólnotą, którą budujemy poprzez te symboliczne odwiedziny u siebie nawzajem – podkreślił.

 

Zobacz także: Spotkanie B9 w Warszawie [PL/ENG] Wyjątkowe Prezenty dla Polski z okazji 100-lecia niepodległości Wspólna deklaracja głów państw Bukaresztańskiej Dziewiątki [PL/ENG] Niezwykły koncert w Teatrze Królewskim dla uczczenia 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości [PL/ENG] Szef Gabinetu Prezydenta przypomniał, że przed niespełna dwoma tygodniami Prezydent Estonii, a także przywódcy pozostałych państw wschodniej flanki NATO (Rumunii, Bułgarii, Węgier, Słowacji, Czech, Litwy, Łotwy) gościli w Warszawie na spotkaniu Bukaresztańskiej Dziewiątki, które było połączone z wspólnym świętowaniem odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r.


- Teraz Prezydent wraz z Małżonką składa rewizytę w Estonii w roku obchodów 100-lecia ich państwowości. Będą to obchody regionalne, ponieważ obok Prezydenta Polski, obecni będą także Prezydenci: Finlandii, Gruzji, Islandii, Łotwy i Litwy - powiedział Krzysztof Szczerski. Zaznaczył, że taka formuła obchodów „pokazuje jak żywa jest dzisiaj więź regionalna między Bałtykiem, Morzem Czarnym a Adriatykiem, sięgająca aż po Gruzję, po wspólnotę nordycko-skandynawską”.


- To buduje także poczucie politycznej jedności na trwałym fundamencie wspólnej historii, wspólnego dziedzictwa, ale także buduje dobrą współpracę w najważniejszych obecnie wyzwaniach dla naszego regionu - powiedział Krzysztof Szczerski. Zaznaczył, że jednym z nich jest bezpieczeństwo.

 

- Polska w tej kwestii współpracuje z Estonią niezwykle blisko, ma podobną wizję tego, jak budować bezpieczeństwo naszego regionu poprzez Sojusz Północnoatlantycki, poprzez obecność wojsk sojuszniczych na naszych terytoriach, poprzez wspólne manewry, a także poprzez wspólne spojrzenia na zagrożenia regionalne – wskazywał minister.

 

Drugim ważnym obszarem współpracy regionalnej - mówił - jest gospodarka. Wskazał w tym kontekście zarówno na wymiar europejski, w tym dyskusję o przyszłości unijnego budżetu, jak i na współpracę w ramach Inicjatywy Trójmorza. 

 

Zobacz także: Wizyta prezydent Estonii Minister zaznaczył, że intensywna współpraca regionalna między innymi między Estonią a Polską „właśnie dlatego ma szanse na powodzenia, że ma zarówno wymiar głęboko historyczny, tożsamościowy, osadzony we wspólnym doświadczeniu, jak również wymiar bardzo praktyczny, dotyczący bezpieczeństwa i rozwoju gospodarczego”.

 

Krzysztof Szczerski zaznaczył, że wszystkie te kwestie będą tematami rozmów Prezydenta Dudy z Prezydent Kaljulaid. Od tego spotkania Prezydent Duda rozpocznie piątkową wizytę w estońskim Tartu. PROGRAM PRASOWY >>>

 

Następnie Para Prezydencka weźmie udział w otwarciu wystawy "Stosunki polsko-estońskie 1918-1939 w świetle estońskich archiwaliów".

 

Tuż przed południem odbędzie się ceremonia oficjalnego powitania Prezydentów i Małżonek państw przybyłych na uroczystości związane z 100-leciem niepodległości Estonii.

 

Później przywódcy spotkają się z p.o. rektora Uniwersytetu w Tartu, a także wezmą udział w warsztatach naukowych z uczniami szkół średnich w Centrum Nauki AHHAA.

 

Kolejnym punktem uroczystości będzie wizyta Prezydentów i Małżonek w Estońskim Muzeum Narodowym, które uzyskało tytuł Europejskiego Muzeum 2018 roku.

 

Późnym wieczorem przywódcy wezmą udział w ceremonii otwarcia Bałtyckiego Festiwalu Studenckiego Gaudeamus.

(PAP/KG)
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.