przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 22 czerwca 2018

Minister Szczerski: Prezydenci Polski i Estonii rozmawiali o szczycie NATO, migracji i eurolandzie

Szczyt NATO, polityka migracyjna UE oraz reforma eurolandu były tematami rozmowy Prezydenta Andrzeja Dudy i Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid – poinformował  Szef Gabinetu Prezydenta  Krzysztof Szczerski.

 

Andrzej Duda wraz z prezydentami Litwy, Łotwy, Finlandii, Islandii i Gruzji bierze dziś udział w Tartu w uroczystościach związanych z 100. rocznicą uzyskania niepodległości przez Estonię. Przed oficjalnym powitaniem przywódców Prezydent Kaljulaid spotkała się z Andrzejem Dudą. 

 

- To była dwustronna rozmowa dotycząca tego, co zmieniło się od ich ostatniego spotkania, które miało miejsce dwa tygodnie temu w Warszawie - powiedział  minister Szczerski polskim dziennikarzom. Na początku czerwca Prezydent Kaljulaid odwiedziła Polskę, by z pozostałymi przywódcami dziewięciu państw wschodniej flanki NATO wziąć udział w spotkaniu Bukareszteńskiej Dziewiątki, a także w międzynarodowych obchodach 100-lecia polskiej niepodległości.

 

  • Szczyt NATO w Brukseli

 Krzysztof Szczerski poinformował, że rozmowa w Tartu dotyczyła m.in. zbliżającego się szczytu NATO w Brukseli. - Dziś jest moment kluczowy w negocjacjach dokumentów końcowych tego szczytu. Bardzo ważne jest, by nasze kraje pokazywały wspólne stanowisko, czyli konieczność dalszego wzmocnienia wschodniej flanki i w ogóle całego Sojuszu jako wspólnoty gwarantującej bezpieczeństwo - powiedział prezydencki minister.

 

Według  Krzysztofa Szczerskiego „jest wielka szansa” na to, że szczyt brukselski potwierdzi rozwój NATO w kierunku stawania się „coraz bardziej okrzepłym, coraz bardziej skutecznym narzędziem gwarancji bezpieczeństwa dla naszych krajów”.

 

Zaznaczył, że Estonia podobnie jak Polska jest krajem „wystawionym na zagrożenia - i te hybrydowe, i te konkretne - płynące ze Wschodu, ze strony rosyjskiej”. - Więc ta wspólnota w rozmowie prezydentów bardzo wyraźnie wybrzmiała, jak również troska o to, żeby szczyt NATO był szczytem decyzyjnym i szczytem jedności - powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP.

 

Zaznaczył, że oba nasze państwa chcą kontynuacji trendu, który narodził się na szczycie w Walii, a był umocniony decyzjami szczytu w Warszawie. - Mówimy o tym, żeby z kolei Bruksela była Warszawą, czyli żeby zostały potwierdzone decyzje o tym, że strategią NATO jest obrona i odstraszanie, a jednocześnie dialog z krajami, które są dziś największym wyzwaniem dla bezpieczeństwa, a takim krajem z naszej perspektywy jest oczywiście Rosja – powiedział Krzysztof Szczerski.

 

  • Relacje Transatlantyckie

Drugim tematem rozmowy Andrzeja Dudy i Kersti Kaljulaid była kwestia relacji transatlantyckich oraz oczekiwań wobec stanowiska Prezydenta USA Donalda Trumpa na szczycie NATO. - Warto, żeby też współpraca dwustronna Polska-USA, Estonia-USA była wpisana we wspólne stanowisko całego Sojuszu i żeby rzeczywiście było to stanowisko zgodne z interesami Polski oraz jeszcze bardziej zakorzeniało amerykańską obecność w naszej części Europy - podkreślił minister.

 

Jak mówił, na szczycie NATO w Brukseli zapewne „będzie dużo dyskusji o dzieleniu odpowiedzialności, także tej finansowej, za bezpieczeństwo”. - Polska jest gotowa, by wziąć udział w tej dyskusji jako jeden z tych krajów, które swe obowiązki w tym zakresie wypełniają - powiedział prezydencki minister.

 

  • Sprawy europejskie – migracja i strefa euro

Prezydenci Polski i Estonii, jak zaznaczył  Krzysztof Szczerski, rozmawiali także o kwestiach europejskich - migracji oraz strefie euro. Jak mówił, ponowna dyskusja w UE o polityce migracyjnej ma związek „z bardzo zdecydowaną postawą rządu Włoch o nieprzyjęciu statku z migrantami ‘Aquarius’, która zasadniczo zmieniła panoramę polityki europejskiej w zakresie migracji”. Według niego decyzja Szefa KE Jean-Claude'a Junckera o zwołaniu miniszczytu to „próba ostatniej szansy zwołania europejskiej grupy państw, które powrócą do tematyki relokacyjnej”.

 

Jak mówił prezydencki minister, sprawa migracji nie tylko dzieli państwa między sobą, ale także wewnątrz wielu państw dzieli społeczeństwa. - Warto, żeby polski głos, polskie doświadczenie wybrzmiało, jako kraju, który jest krajem zewnętrznym UE, krajem granicznym, który odpowiada za bezpieczeństwo ponad tysiąca kilometrów granicy zewnętrznej UE i robi to spokojnie, własnymi siłami, konsekwentnie i odpowiedzialnie, a jednocześnie kraju, który chce pomóc innym państwom - bo pomagamy krajom południowej granicy europejskiej w ich obowiązkach - powiedział  Krzysztof Szczerski. Dodał, że również Estonia jest krajem zewnętrznym UE, chociaż „nie ma takiej presji migracyjnej, jaka jest na polskiej wschodniej granicy”.

 

Szef Gabinetu Prezydenta zaznaczył, że tematem rozmowy Prezydenta Andrzeja Dudy i Prezydent Kersti Kaljulaid była też przyszłość strefy euro w kontekście francusko-niemieckiej propozycji stworzenia budżetu eurolandu. - Nasza perspektywa jest tu różna, bo Polska w odróżnieniu od Estonii nie jest w strefie euro, ale chcemy się uważnie przyglądać tym dyskusjom - powiedział. Podkreślił, że ważne jest, by „cokolwiek dzieje się w strefie euro, nie działo się kosztem Unii jako całości, kosztem jej jedności i spójności”. Dodał, że „potrzeba reformy strefy euro jest ewidentna dla krajów tej strefy, bo ona jest po prostu niestabilna”.

 

  • Kwestia Ukrainy

Jak mówił, Prezydenci rozmawiali także o kwestii Ukrainy „i niepokoju, że kalendarz jest coraz bardziej niesprzyjający ważnym, kluczowym decyzjom”. Zaznaczył, że pespektywa wyborów prezydenckich z jednej strony powoduje wzrost politycznego napięcia na Ukrainie. Z drugiej strony, mówił, poprzednie wybory prezydenckie w tym kraju „stały się pretekstem do bardzo intensywnej interwencji rosyjskiej w wewnętrzne sprawy Ukrainy”. (PAP/WP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.