Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 6 listopada 2015

"Projekt ustawy dla frankowiczów do dalszych negocjacji"

  |   Oświadczenie ministra Macieja Łopińskiego Oświadczenie ministra Macieja Łopińskiego

- Zarys projektu ustawy, który mam gotowy, będzie przedmiotem dalszych negocjacji i ustaleń z przedstawicielami osób, które zaciągały kredyty indeksowane albo denominowane do franka – powiedział Sekretarz Stanu w KPRP Maciej Łopiński w piątek po spotkaniu z przedstawicielami „frankowiczów”.

 

– Wspólnie uznaliśmy, że przedłużamy funkcjonowanie zespołu w KPRP, który zajmował się przygotowaniem projektu. Chcemy doprowadzić do tego, aby przedstawić Sejmowi wspólny projekt Kancelarii Prezydenta i środowiska frankowiczów – oświadczył minister. Zobacz także: "Pracujemy nad przygotowaniem ustawy dla frankowiczów" Spotkanie z "frankowiczami" w Pałacu Prezydenckim

 

Dodał, że projekt za którym optowało środowisko frankowiczów był z punktu widzenia obaw konstytucyjnych nie do przyjęcia. - Ponieważ w kilku istotnych kwestiach dzielą nas znaczące różnice, będziemy pracować nad trzecim rozwiązaniem – zapowiedział minister. 

 

Jedną z różnic, jak mówił prezydencki minister, jest to, czy projekt ma dotyczyć osób, które brały kredyty konsumpcyjne-mieszkaniowe, czy również inwestycyjne.

 

Minister Łopiński zaznaczył, że prezydent Andrzej Duda mocno kładł nacisk na to, aby założenia projektu wypełniały zobowiązania z jego kampanii - aby przewalutowanie odbyło się po kursie zaciągnięcia kredytu.

 

Negocjacji wymaga także kwestia, kto poniesie koszt samego przewalutowania. Minister Łopiński przypomniał, że głowie państwa zależy na tym, aby było to rozwiązanie pośrednie, między podziałem kosztów 50/50 (równy podział kosztów między bank i kredytobiorcę) a 90/10.

 

 

Poleć znajomemu