Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 25 czerwca 2018

Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego w Mołdawii

  |   Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego w Mołdawii (fot. KPRP) Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego w Mołdawii (fot. KPRP) Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego w Mołdawii (fot. KPRP) Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego w Mołdawii (fot. KPRP) Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego w Mołdawi (fot. KPRP)i Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego w Mołdawii (fot. KPRP) Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego w Mołdawii (fot. KPRP) Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego w Mołdawii (fot. KPRP) Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego w Mołdawii (fot. KPRP) Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego w Mołdawii (fot. KPRP)

Spotkanie z Polonią, a także rozmowy z przedstawicielami władz Republiki Mołdawii były  m.in. punktami trzydniowej wizyty ministra Adama Kwiatkowskiego w Mołdawii. Wizyta ta była związana z kolejną edycją  „Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie” organizowanej pod patronatem Pary Prezydenckiej. W ramach akcji do Polaków mieszkających w Mołdawii trafiły, przy wsparciu Krajowej Spółki Cukrowej i innych darczyńców, artykuły spożywcze, obuwie, kołdry, artykuły sanitarne, książki oraz gry i zabawki dla dzieci. 

 

Minister Adam Kwiatkowski wizytę rozpoczął od spotkania z polskimi księżmi pracującymi w Mołdawii. Następnie odbył rozmowy z przedstawicielami władz Republiki Mołdawii:
Sekretarzem Stanu  w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Integracji  Caroliną Perebinos, Doradcą Prezydenta Republiki Mołdawii ds. zagranicznych  Aurelem Ciocoi, Przewodniczącą Komisji ds. Relacji Międzyetnicznych przy Prezydencie RM Eleną Beleacov oraz Zastępcą Dyrektora Biura Relacji Międzyetnicznych Vierą Pietuchową.

 

Sekretarz Stanu w KPRP spotkał się  także z Polonią mieszkającą w Mołdawii. W Raszkowie odwiedził polski cmentarz, Dom Kultury Polskiej oraz punkt medyczny – ośrodki te powstały przy wsparciu Ambasady RP w Kiszyniowie w ramach programu „Polska Pomoc Rozwojowa” Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Następnie udał się do Swobody Raszków i Rybnicy gdzie podczas spotkań z Polakami wręczył im dary oraz upominki dla dzieci. W Tyraspolu na ręce Prezes Towarzystwa Polskiej Kultury „Jasna Góra”, Natalii Siniawskiej, w imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy minister Kwiatkowski przekazał Flagę RP. Podczas spotkania z Rodakami w Kiszyniowie przedstawiciele poszczególnych organizacji polonijnych zaprezentowali ministrowi swoją działalność.

 

Ostatniego dnia wizytyAdam Kwiatkowski wziął udział w mszy świętej z udziałem Polonii mieszkającej w Kiszyniowie oraz odwiedził ośrodek prowadzony przez ojców salezjanów. Ośrodek zapewnia  opiekę i rozwój dzieciom z rodzin niepełnych. Minister Kwiatkowski w imieniu Pary Prezydenckiej przekazał wsparcie na rzecz ośrodka.

Poleć znajomemu