przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 26 czerwca 2018

We wtorek Prezydent udaje się z wizytą na Łotwę

  |   Wylot Pary Prezydenckiej na Łotwę Wylot Pary Prezydenckiej na Łotwę

Polsko-łotewskie relacje polityczne, kwestie bezpieczeństwa i współpraca w ramach Trójmorza znajdą się wśród tematów poruszanych podczas rozpoczynającej się we wtorek wieczorem wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy na Łotwie - zapowiedział Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.

 

Prezydent Andrzej Duda, któremu podczas wizyty będzie towarzyszyć Małżonka, spotka się w środę w Rydze z Prezydentem Łotwy Raimondsem Vējonisem. Odwiedzi też polskich żołnierzy stacjonujących w miejscowości Ādaži, w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności NATO na wschodniej flance Sojuszu. Prezydent uda się też do Dyneburga, gdzie spotka się z przedstawicielami Polaków mieszkających na Łotwie. 


Pytany o priorytety wizyty na Łotwie, minister Szczerski wskazał na „trzy komponenty” wizyty: polityczny, wojskowy oraz związany z polską społecznością na Łotwie.

 

Zobacz także: Wizyta w Republice Estońskiej [PL/ENG] Uroczystości 100. rocznicy odbudowy Państwa Litewskiego PL/ENG Podkreślił zarazem, że wizyta jest elementem całego programu prezydenckich wizyt, związanych z obchodzonymi w naszym regionie rocznicami. - To stulecie, które także my obchodzimy, jako stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, jest w ogóle stuleciem państwowości Europy Środkowej. Cały nasz region świętuje swoje rocznice i po wizycie na Litwie i w Estonii teraz czas na Łotwę  - mówił minister.


Jak zaznaczył, Polskę i Łotwę łączy wiele wspólnych tematów politycznych. Wymienił w tym kontekście m.in. problematykę bezpieczeństwa i obecności wojsk NATO w naszym regionie, kwestię przyszłości Europy oraz współpracę w ramach inicjatywy Trójmorza. - Nam bardzo na tym zależy, żeby ten format Trójmorza się zakorzenił i żeby przynosił bardzo konkretne efekty w postaci rozbudowy infrastruktury, łączącej wszystkie te państwa - podkreślił Szef Gabinetu Prezydenta.


Łotwa to - jego zdaniem – „ważny kraj pasa od Bałtyku po Adriatyk i Morze Czarne”. - Wraz z krajami bałtyckimi jest bardzo ważne, żeby także była na pokładzie inicjatywy Trójmorza - dodał Krzysztof Szczerski.


Wśród spodziewanych tematów rozmów Prezydentów Polski i Łotwy wymienił także sprawy geopolityczne, globalnego bezpieczeństwa oraz relacji euroatlantyckich.

 

Poinformował również, że Andrzej Duda zostanie przy okazji wizyty odznaczony przez Prezydenta Raimondsa Vējonisa najwyższym łotewskim odznaczeniem państwowym za zasługi dla bezpieczeństwa i obronności Łotwy.

 

W czwartek rano Prezydent wraz z szefem polskiego resortu obrony ma ponadto odwiedzić stacjonujący w miejscowości Ādaži na Łotwie polski kontyngent wojskowy. Jak zaznaczył minister Szczerski, będzie to okazja do podkreślenia obecności - na mocy decyzji szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie - wojsk w krajach wschodniej flanki, a także faktu, że "Polska nie tylko jest odbiorcą tego bezpieczeństwa zbiorowego, ale także dostarcza je innym krajom".

 

Prezydencki minister zapowiedział również, że przy okazji wizyty w Ādaži, Andrzej Duda będzie mógł podkreślić, że decyzje podjęte na szczycie w Warszawie „teraz muszą być kontynuowane i rozbudowywane poprzez decyzje zbliżającego się szczytu NATO w Brukseli”.

 

Wizytę Andrzeja Dudy na Łotwie zwieńczyć ma spotkanie z Polakami mieszkającymi w Dyneburgu. Jak zaznaczył Krzysztof Szczerski, ośrodek ten jest jednym z najbardziej polskich miast w regionie, w którym polska społeczność stanowi ponad 15 proc. ogółu mieszkańców.

 

W programie wizyty w Dyneburgu planowany jest też m.in. udział Andrzeja Dudy w ceremonii odsłonięcia pomnika Króla Stefana Batorego, co - zdaniem ministra - umożliwi zaznaczenie polskiej tradycji obecności w tym regionie Europy.

 

Wraz z przedstawicielami polskiej społeczności w Dyneburgu Prezydent ma też obejrzeć czwartkowy mecz Polski z Japonią, który zakończy udział polskiej reprezentacji w piłkarskich Mistrzostwach Świata w Rosji.

 

Zobacz także: O relacjach polsko-łotewskich w ramach NATO i UE Spotkanie B9 w Warszawie [PL/ENG]

 

Prezydent Łotwy Raimonds Vējonis złożył oficjalną wizytę w Polsce w maju 2017 r.  Był również w Warszawie na spotkaniu państw Bukaresztańskiej Dziewiątki.  (PAP/KG)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.