przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 27 czerwca 2018

Min. Mucha: Premier informował Prezydenta o projekcie nowelizacji ustawy IPN

  |   Konferencja prasowa ministra Pawła Muchy w Senacie fot. Przemysław Cebula / Kancelaria Senatu Konferencja prasowa ministra Pawła Muchy w Senacie fot. Przemysław Cebula / Kancelaria Senatu Konferencja prasowa ministra Pawła Muchy w Senacie fot. Przemysław Cebula / Kancelaria Senatu

- Premier informował  Prezydenta o tym, że projekt  nowelizacji ustawy o IPN się pojawi i będzie procedowany. Informował też o tym, jaki jest zakres przedmiotowy zmiany w nowelizacji - powiedział w środę podczas briefingu prasowego Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

 

Dopytywany przez dziennikarzy, czy można się spodziewać w najbliższym czasie podpisu Prezydenta pod nowelizacją, jeśli przyjmie ją Senat, odpowiedział, że nie może teraz tego powiedzieć.

 

- Ta moja dzisiejsza deklaracja nie może być dalsza, jeżeli nie mamy wiedzy o ostatecznym kształcie tego projektu. Państwo mają świadomość, że jest proces legislacyjny, w Sejmie, Senacie (...) będzie można wypowiadać się wtedy, kiedy będziemy mieli do czynienia z ustawą. Pan Prezydent zawsze podejmuje decyzję, mając na względzie dobro Rzeczpospolitej i jej obywateli – powiedział minister Mucha.

 

Sejm uchwalił nowelę ustawy o IPN; bezpośrednio po jej uchwaleniu prace nad nowelizacją podjęła senacka komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Nowelizacja uchyla  m.in. artykuł 55a, który grozi karami grzywny i więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi i państwu odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej i art. 55b, który głosi, że przepisy karne mają się stosować do obywatela polskiego oraz cudzoziemca – „niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu”. W uzasadnieniu zmian w noweli o IPN podkreślono, że „bardziej efektywnym sposobem ochrony dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej i Narodu Polskiego, biorąc pod uwagę cel ustawy, będzie wykorzystanie narzędzi cywilnoprawnych".

 

Przepisy uchwalonej przez Sejm w styczniu br. noweli ustawy o IPN, którą przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości, obowiązują od 1 marca. Zbadaniem ich zgodności z ustawą zasadniczą ma zająć się Trybunał Konstytucyjny po tym, jak 6 lutego Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o IPN, a następnie w trybie kontroli następczej skierował ją do TK. Prezydent chciał, by Trybunał zbadał, czy przepisy ustawy nie ograniczają w sposób nieuprawniony wolności słowa oraz przeanalizował kwestię tzw. określoności przepisów prawa. (PAP/WP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.