przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 29 czerwca 2018

Minister Krzysztof Szczerski z wizytą na Białorusi

  |   Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski na uroczystościach w byłym nazistowskim niemieckim obozie śmierci w Trościeńcu Minister Krzysztof Szczerski złożył kwiaty na cmentarzu w Kuropatach. fot. Marcin Wojciechowski/ MSZ Minister Krzysztof Szczerski złożył kwiaty na cmentarzu w Kuropatach. fot. Marcin Wojciechowski/ MSZ Minister Krzysztof Szczerski złożył kwiaty na cmentarzu w Kuropatach. fot. Marcin Wojciechowski/ MSZ Spotkania ministra Krzysztofa Szczerskiego na Białorusi. fot. Marcin Wojciechowski/ MSZ Spotkania ministra Krzysztofa Szczerskiego na Białorusi. fot. Marcin Wojciechowski/ MSZ Spotkania ministra Krzysztofa Szczerskiego na Białorusi. fot. Marcin Wojciechowski/ MSZ

Zobacz także: List Prezydenta na uroczystości upamiętniającej ofiary niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Małym Trościeńcu Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski w imieniu Prezydenta RP wziął w piątek udział w uroczystościach w byłym nazistowskim niemieckim obozie śmierci w Trościeńcu na Białorusi.  W miejscu egzekucji więźniów na uroczysku Błagowszczina został odsłonięty pomnik.

 

W uroczystościach uczestniczyli Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka, prezydenci Austrii Alexander Van der Bellen oraz Niemiec Frank-Walter Steinmeier. 

 

„Łączę się w modlitewnym skupieniu ze wszystkimi, którzy przybyli tu, aby skłonić głowy przed tysiącami niewinnych ofiar niemieckich zbrodniarzy oraz ich kolaborantów – ludzi owładniętych ideologią nienawiści i pogardy” – napisał Andrzej Duda w liście odczytanym podczas uroczystości przez ministra Szczerskiego.


Minister udał się na Białoruś, by oddać hołd ofiarom dwóch totalitarnych reżimów i wyrazić potępienie dla zła, które zostało podniesione do rangi programu ideologicznego państwa niemieckiego, ale też sowieckiego.

 

„Oddając hołd pomordowanym w Małym Trościeńcu, Błagowszczinie, Szyszkowce oraz w innych miejscach kaźni, uczyńmy wszystko, aby szowinizm, nazizm, faszyzm, totalitarne ideologie pozostały zamkniętym rozdziałem historii ludzkości” – podkreślił Prezydent w liście. 


Szef Gabinetu Prezydenta RP wziął także udział w spotkaniu Prezydenta Białorusi z szefami delegacji uczestniczących w uroczystościach.

 

Minister Szczerski złożył również kwiaty na cmentarzu w Kuropatach, gdzie znajdują się masowe groby rozstrzelanych w latach 1937-1941 przez NKWD Polaków i Białorusinów.

 

- To bardzo ważne, by wszędzie, gdzie obywatele polscy różnych wyznań i narodowości byli ofiarami, czcić ich pamięć – powiedział Krzysztof Szczerski.  - Mamy obowiązek szanować krew przelaną przez polskich obywateli, dlatego też pan prezydent podjął decyzję, by być tutaj obecnym poprzez swojego przedstawiciela – dodał. 

 

- To jest bardzo poruszająca i emocjonalna wizyta – podkreślił minister Szczerski.  - Mam nadzieję, że będziemy z każdym kolejnym narodem budować tę wspólną pamięć  – zaznaczył.  - Mam też nadzieję, że każde kolejne rozmowy ze stroną białoruską zbliżają nas do momentu, kiedy będziemy mogli zapowiedzieć wizytę  Prezydenta Polski w tym kraju – dodał Szef Gabinetu Andrzeja Dudy. 

 

Podczas wizyty na Białorusi zaplanowano też szereg spotkań ministra Krzysztofa Szczerskiego w Ambasadzie RP w Mińsku.

 

Mały Trościeniec to położone na dzisiejszej Białorusi  miejsce eksterminacji ludności żydowskiej podczas II wojny światowej. W obozie zamordowani zostali głównie obywatele podbitej przez III Rzeszę Rzeczypospolitej Polskiej, w tym  mieszkańcy terytoriów należących dzisiaj do Białorusi, Litwy i Ukrainy. Niemieccy naziści mordowali tutaj również Żydów zwożonych z innych krajów Europy, przede wszystkim z Austrii, Czech i Niemiec. 

 

Tablica pamiątkowa w memoriale Trościeniec zawiera inskrypcję w językach białoruskim, rosyjskim i angielskim: „W latach 1941-1943 na uroczysku Błagowszczina naziści masowo likwidowali mieszkańców Białorusi, uczestników antyfaszystowskiej walki podziemnej i ruchu partyzanckiego, radzieckich jeńców wojennych, więźniów mińskiego getta i ludność żydowską deportowaną z Austrii, Niemiec, Czech, Polski i innych państw Europy. W 34 mogiłach zbiorowych spoczywają szczątki 150 tys. ludzi”. W sumie według historyków zginęło tu ponad 200 tys. ofiar. (KG/ WP/PAP)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.