Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 2 sierpnia 2018

75. rocznica powstania więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Treblinka II

  |   W imieniu Prezydenta RP minister Wojciech Kolarski oddał hołd ofiarom niemieckiej zbrodni w Treblince i bohaterom Powstania w obozie w 75. rocznicę zrywu W imieniu Prezydenta RP minister Wojciech Kolarski oddał hołd ofiarom niemieckiej zbrodni w Treblince i bohaterom Powstania w obozie w 75. rocznicę zrywu

Zobacz także: List Prezydenta z okazji 75. rocznicy powstania więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Treblinka II Minister Wojciech Kolarski w imieniu Prezydenta RP oddał hołd ofiarom niemieckiej zbrodni w Treblince i bohaterom Powstania w obozie w 75. rocznicę zrywu.  „Siedemdziesiąt pięć lat temu uwięzieni w niemieckim nazistowskim obozie zagłady Treblinka II stawili zbrojny opór swoim oprawcom. Zainspirowani przykładem współwięźniów – uczestników powstania w getcie warszawskim, stanęli w obronie swojego prawa do życia, wolności i godności. Podjęli sprawiedliwą walkę z bezwzględnymi, zdeprawowanymi mordercami, zagrażającymi nie tylko więźniom obozu, ale też każdemu, kogo ideologowie nazizmu uznawali za „podczłowieka”” – napisał Andrzej Duda w liście odczytanym przez ministra Kolarskiego. 

 

„Nic z tego, co się tutaj stało, nie może ulec zapomnieniu. Wszystko to musi trwać jako nieusuwalna część historii Europy i świata. Jako pełne czci upamiętnienie ofiar, jako wieczne piętno hańby spoczywające na ich oprawcach, jako przestroga dla przyszłych pokoleń” – podkreślił Prezydent.

 

W czwartek w południe pod pomnikiem w centralnym miejscu pamięci Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941–1944), odbyły się obchody 75. rocznicy buntu więźniów obozu śmierci Treblinka II. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, członkowie społeczności żydowskiej oraz chrześcijańscy i żydowscy duchowni.

 

Obóz zagłady w Treblince wybudowany został przez Niemców w połowie 1942 r. obok istniejącego w pobliżu karnego obozu pracy. Według szacunków historyków, w Treblince zginęło ok. 900 tys. osób. Większość z nich - ok. 760 tys. - pochodziła z terenów polskich.

 

2 sierpnia 1943 r. w obozie wybuchł bunt przygotowany przez grupę konspiracyjną. Z około 800 przebywających wówczas w obozie więźniów przez ogrodzenie i okalające obóz zasieki przedostało się najwyżej 300. Za uciekinierami niemal natychmiast ruszyli w pościg Niemcy i ukraińskie oddziały pomocnicze. Jedynie ok. 70 więźniom udało się zbiec i dożyć końca wojny. (PAP/WP)

 
Poleć znajomemu