Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 7 sierpnia 2018

Szef BBN o wizycie Prezydenta w Australii

Bezpieczeństwo; w tym rozmowy ws. zakupu fregat rakietowych, będzie jednym z kluczowych wymiarów wizyty Andrzeja Dudy w Australii; próba jej dezawuowania świadczy o trochę „zaściankowym” pojmowaniu polityki zagranicznej; oba kraje wiążą interesy i sojusznicy - powiedział PAP szef BBN Paweł Soloch.

 

W dniach 18-23 sierpnia Prezydent RP złoży oficjalną wizytę w Australii i Nowej Zelandii. Będzie to pierwsza w historii wizyta polskiego Prezydenta w tych krajach.

 

Szef BBN powiedział PAP, że jednym z „kluczowych wymiarów” tej wizyty będą sprawy związane z bezpieczeństwem, a w tym - jak podkreślił - rozmowy w sprawie zakupu przez Polskę fregat rakietowych typu Adelaide. Zdaniem Solocha, ich pozyskanie wzmocniłoby potencjał polskiej Marynarki Wojennej. - Pozyskanie zdolności do prowadzenia skutecznej obrony powietrznej, co umożliwiają australijskie okręty, w praktyce przeniesie polską Marynarkę do zupełnie innej ligi - podkreślił. Zobacz także: Min. Soloch: Trzeci rok prezydentury Andrzeja Dudy historyczny, jeżeli chodzi o spotkania z wojskiem Minister Szczerski o planach wizyt na kolejny rok prezydentury Andrzeja Dudy

 

Dodał, że ważne jest też zacieśnienie wojskowych relacji między oboma krajami. Szef BBN przypomniał, że polscy i australijscy żołnierze uczestniczyli razem w misji ISAF w Afganistanie. Ponadto - jak wskazał - Polska i Australia współpracowały przy zwalczaniu terroryzmu w Iraku i Afganistanie. - Dlatego w tej części wizyty Prezydentowi będzie towarzyszył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak - zaznaczył Soloch.

 

Szef BBN zwrócił ponadto uwagę, że relacje z Australią „należy widzieć w kontekście współpracy państw całego Zachodu”. - Przede wszystkim z NATO oraz jej relacji z USA - podkreślił. Dodał, że Australia to jeden z głównych sojuszników Stanów Zjednoczonych nie należących do Paktu Północnoatlantyckiego, dlatego - jak zaznaczył - rozmowy z przedstawicielami australijskiego rządu, będą ważne przed zaplanowanym na wrzesień spotkaniem Andrzeja Dudy z Prezydentem USA Donaldem Trumpem w Waszyngtonie.

 

Szef BBN przypomniał też, że Australia, jako jedno z nielicznych państw, posiada status „partnera uprzywilejowanego” Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dodał, że podobnie jak dobre relacje Polski z pozostałymi krajami partnerskimi NATO, takimi jak Szwecja i Finlandia, przekładają się na większe bezpieczeństwo Północnej i Wschodniej flanki NATO, tak dobre relacje z krajami na południu „przekładają się” na wpływy w tej części świata.

 

- Dzieli nas odległość, ale łączą interesy i sojusznicy. Także obecne członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ zobowiązuje Polskę do szerokiej, globalnej perspektywy w sprawach bezpieczeństwa (...) Budowanie relacji z takim państwami jest kluczowe dla polityki wewnątrz NATO i jest jednym ze strategicznych priorytetów prezydenta Andrzeja Dudy - podkreślił Paweł Soloch.

 

Zaznaczył ponadto, że Australia jest bacznym obserwatorem sytuacji w Europie. Według niego kraj ten - podobnie jak Polska - dostrzega zależność między bezpieczeństwem na wschodzie Europy, a sytuacją w regionie Azji i Pacyfiku. Zauważył, że w obu tych regionach intensywnie zaangażowane są Stany Zjednoczone.

 

Przypomniał, że Australia jest jednym z członków inicjatywy „pięciorga oczu” (Five Eyes), będącej obecnie - według minista Solocha - najsilniejszym sojuszem wymiany informacji wywiadowczych. - Z tego względu niezwykle istotna jest wymiana informacji - podkreślił.

 

Szef BBN wskazał ponadto, że Australia, jako członek Brytyjskiej Wspólnoty Narodów (Commonwealth), jest ważnym partnerem Polski również w kontekście wzmacniana relacji z Wielką Brytanią.

 

Paweł Soloch nawiązał również do pojawiających się w ostatnich dniach w przestrzeni medialnej krytycznych komentarzy odnoszących się do wizyty głowy państwa w Australii i Nowej Zelandii. - Dziwią mnie próby dezawuowania wizyty państwowej, a tym samym relacji polsko-australijskich przez niektóre media. We współczesnym świecie, jest to co najmniej niemądre i świadczy trochę o „zaściankowym” pojmowaniu polityki zagranicznej oraz niezrozumienia dla sieci globalnych zależności w której funkcjonuje Polska i cały Sojusz Północnoatlantycki - oświadczył.(PAP)

Poleć znajomemu