Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 10 sierpnia 2018

Min. Szczerski: Decyzja Prezydenta ws. ordynacji wyborczej do PE - najpóźniej w czwartek

Prezydent Andrzej Duda przedstawi decyzję ws. zmian w Kodeksie wyborczym dot. ordynacji do PE najpóźniej w czwartek; podejmując decyzję, będzie się kierował potrzebą zapewnienia szerokiego dostępu obywateli do demokratycznej reprezentacji - powiedział w piątek Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.

 

Prezydencki minister był pytany o słowa Andrzeja Dudy z czwartkowego wywiadu dla "Dziennika Gazety Prawnej", w którym Prezydent krytycznie odniósł się do przyjętych przez parlament zmian w Kodeksie wyborczym dot. wyborów do europarlamentu. Prezydent powiedział, że mocno skłania się w kierunku zablokowania tej propozycji. Zaznaczył, że "wszyscy przyznają", iż w rezultacie zmian zawartych w nowelizacji realny próg wyborczy będzie podniesiony do poziomu co najmniej 11, 12 procent. "To w praktyce eliminuje mniejsze ugrupowania - wskazał Andrzej Duda. Dodał, że nie widzi potrzeby tak fundamentalnego ograniczania dostępu do PE.

 

Jak zaznaczył Krzysztof Szczerski, wypowiedź Prezydenta "literalnie oznacza, że decyzji jeszcze nie ma". - Ona zapewne zapadnie do czwartku, dlatego, że Prezydent w czwartek po południu udaje się z wizytą zagraniczną - powiedział.

 

Przyznał jednocześnie, że w wywiadzie dla "DGP" Prezydent przedstawił racje, którymi będzie się kierował, podejmując decyzję ws. zmian w ordynacji wyborczej do europarlamentu. - A chodzi mu przede wszystkim o to, żeby dostęp do demokratycznej reprezentacji był szeroki, żeby obywatele rzeczywiście dokonywali tego wyboru, kto ma być ich reprezentantem, w sposób swobodny, w toku kampanii wyborczej i w akcie głosowania, a nie poprzez prawo, które tak czy inaczej będzie potem te głosy przeliczało - podkreślił Szef Gabinetu Prezydenta.

 

Dodał, że bardzo ważna dla ostatecznej decyzji Prezydenta będzie planowana na poniedziałek rozmowa z przedstawicielami czterech ugrupowań - Kukiz'15, PSL, Partii Razem oraz Prawicy Rzeczypospolitej - które podpisały zainicjowany przez stowarzyszenie Klub Jagielloński apel do Prezydenta o zawetowanie nowelizacji Kodeksu wyborczego.

 

Pytany o kontakty ws. zmian w ordynacji między Prezydentem a większością parlamentarną, Krzysztof Szczerski stwierdził, że stanowisko posłów i większości parlamentarnej wyraża kształt zaproponowanych przez nich zmian. - Więc głos poselski, głos większości parlamentarnej Prezydent zna poprzez tę ustawę, teraz spotyka się z tymi, którzy pisali do niego z innymi argumentami i, ważąc te argumenty, będzie decyzję podejmował - powiedział prezydencki minister.

 

Ocenił jednocześnie, że nie jest oczywiste, że nowa ordynacja sprzyjałaby obozowi rządzącemu i była pisana "pod jedną partię". - Natomiast ważne, że jej skutki są realne (...), czyli rzeczywiście dające sytuację, w której dostęp do reprezentacji parlamentarnej może być ograniczony poprzez regulacje prawne, a pan prezydent tego by nie chciał - zaznaczył Krzysztof Szczerski.

 

Pod koniec lipca Senat przyjął bez poprawek nowelizację Kodeksu wyborczego dotyczącego ordynacji do PE. Według niej każdy okręg ma mieć przypisaną konkretną liczbę - co najmniej trzech - posłów wybieranych do europarlamentu.(PAP/AW)

Poleć znajomemu