Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 10 sierpnia 2018

„Prezydent ma wątpliwości, czy nowela ordynacji do PE nie zakłóca zasady reprezentatywności”

Wątpliwości Prezydenta Andrzeja Dudy ws. zmiany w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego, dotyczą przede wszystkim tego, czy nie zakłócają one zasady reprezentatywności - powiedział w piątek Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

 

Prezydencki minister powiedział w piątek na konferencji prasowej, że Andrzej Duda „ma przede wszystkim wątpliwości, dotyczące tego, czy tak skonstruowana ordynacja, zapewnia obywatelom dostęp do parlamentarnej reprezentacji - w tym sensie, że daje szanse grupom obywateli na wyłonienie swojego reprezentanta”. - Prezydent ma wątpliwości, czy nie ma zakłócenia zasady reprezentatywności - podkreślił.

 

Krzysztof Szczerski przypomniał, że Prezydent przedstawi decyzję ws. zmian w Kodeksie wyborczym dot. ordynacji do PE, najpóźniej w czwartek około południa. Zaznaczył przy tym, że Andrzej Duda weźmie pod uwagę stanowisko wszystkich stron, które wypowiedziały się tej sprawie. - Stanowisko różnych stron w tej sprawie jest Prezydentowi znane. Prezydent biorąc to wszystko pod uwagę, podejmie swoją decyzję. Nie wiem, czy Pan Prezydent przedstawi własny projekt, bo nie wiadomo, czy Pan Prezydent zawetuje ordynację - mówił Szef Gabinetu Prezydenta.

 

Pod koniec lipca Senat przyjął bez poprawek nowelizację Kodeksu wyborczego dotyczącego ordynacji do PE. Według niej, każdy okręg ma mieć przypisaną konkretną liczbę - co najmniej trzech - posłów wybieranych do europarlamentu. Obecnie w wyborach do PE najpierw ustala się ugrupowania, które w skali kraju, w jednym ogólnokrajowym okręgu wyborczym, osiągnęły próg wyborczy 5 proc. Następnie pomiędzy te ugrupowania rozdzielane są wszystkie polskie mandaty do PE - ponad 50. Potem te mandaty, które danemu ugrupowaniu przypadły w wyniku rozdziału mandatów w skali kraju, są dzielone między 13 list okręgowych tego ugrupowania.

 

Nowelizacja stanowi natomiast, że każdy z 13 okręgów wyborczych ma mieć przypisaną konkretną liczbę - co najmniej trzech - posłów wybieranych do europarlamentu. Czyli - jak zaznaczono w opinii Biura Legislacyjnego Senatu do nowelizacji – „w miejsce jednego ponad 50-mandatowego okręgu wyborczego (skutkującego wysoką proporcjonalnością i niskim efektywnym progiem wyborczym) wprowadza się 13 okręgów wyborczych liczących średnio 3,9 mandatu (co skutkuje wysoką dysproporcjonalnością wyborów i bardzo wysokim efektywnym progiem wyborczym)”. (PAP, MK)

Poleć znajomemu