Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 13 sierpnia 2018

Prezydent wysłucha argumentów przeciwników zmian w przepisach wyborczych do PE

Prezydent Andrzej Duda skłania się do zawetowania zmian w ordynacji do PE; jesteśmy na etapie analizy przeprowadzanej przez ekspertów - powiedział PAP prezydencki minister Paweł Mucha. Przypomniał, że w poniedziałek Prezydent wysłucha argumentów przeciwników zmian w przepisach wyborczych do Parlamentu Europejskiego.

 

Przedstawiciele Kukiz'15, PSL, Partii Razem oraz Prawicy Rzeczypospolitej - z inicjatywy stowarzyszenia Klub Jagielloński - skierowali do Prezydenta RP list z apelem o zawetowanie nowelizacji Kodeksu wyborczego, dotyczącej ordynacji do Parlamentu Europejskiego. Argumentują w nim, że nowela „zabetonuje scenę polityczną”. Prezydent na poniedziałek zaprosił sygnatariuszy listu na spotkanie. Zobacz także: Prezydent: Chcę realizować zobowiązania wobec wyborców

 

Paweł Mucha powiedział PAP, że spotkanie planowane jest na godziny popołudniowe, a jego celem jest wysłuchanie sygnatariuszy listu i umożliwienie im przedstawienia swojej argumentacji.

 

Zastępca Szefa KPRP zaznaczył, że konstytucyjny termin, jaki Prezydent ma na podjęcie decyzji ws. nowelizacji Kodeksu wyborczego, mija w piątek, 17 sierpnia, ale - jak dodał - z uwagi na oficjalny wyjazd zagraniczny, decyzja głowy państwa zostanie podjęta najdalej do czwartku.

 

- To nie jest jeszcze spotkanie po podjęciu decyzji (...) to jest spotkanie, które jest jeszcze w tym okresie, kiedy Prezydent to rozważa – dodał Paweł Mucha.

 

Jak przypomniał, Andrzej Duda publicznie mówił o tym, że „ma bardzo poważne wątpliwości” co do nowych przepisów i - jak dodał - rozwiązanie, które „preferuje czy uprzywilejowuje wynik wyborczy największych komitetów, wydaje mu się wątpliwe”.

 

Minister Mucha zaznaczył, że obecnie prowadzona jest analiza przez Biuro Prawa i Ustroju, przez ekspertów i prawników Prezydenta.

 

Jak dodał, Andrzej Duda zwracał także uwagę, na to, że po zmianach ordynacji, w przypadku poszczególnych okręgów wyborczych, rzeczywisty próg wyborczy będzie mógł być kilkukrotnie wyższy niż nominalny pięcioprocentowy. - I tutaj pojawia się pytanie o odwzorowanie woli Polaków, którzy idą do wyborów, biorą udział w głosowaniu i nie mają swoich reprezentantów, jeżeli (partia) nie ma poparcia na poziomie kilkunastoprocentowym - powiedział prezydencki minister. Zobacz także: „Prezydent ma wątpliwości, czy nowela ordynacji do PE nie zakłóca zasady reprezentatywności”

 

- I tak, jak Pan Prezydent mówił, on się skłania ku wetu, natomiast, jeżeli byłoby tego rodzaju rozstrzygnięcie, to na pewno Prezydent będzie informował opinię publiczną. Na razie jesteśmy cały czas na etapie takiej analizy przeprowadzanej przez służby (prawne) Pana Prezydenta - podkreślił Paweł Mucha.  (PAP/MK)

Poleć znajomemu