Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 17 sierpnia 2018

Min. Soloch: Według analiz powinniśmy rozważyć przyspieszenie wzrostu nakładów na obronność

Według analiz w obecnej sytuacji bezpieczeństwa w naszym otoczeniu, powinniśmy rozważyć przyspieszenie wzrostu nakładów na obronność; środki przeznaczane na ten cel wpływają też na pozycję w NATO; mam nadzieję, że apel Prezydenta spotka się ze zrozumieniem - powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

 

W środę, podczas przemówienia z okazji święta Wojska Polskiego, Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polska powinna przyspieszyć tempo wzrostu wydatków na wojsko. - Uważam, że powinniśmy podnosić wydatki na obronność szybciej niż to pierwotnie zaplanowaliśmy - oświadczył Prezydent. Zobacz także: „Jesteśmy z Was ‒ naszych obrońców, naszych żołnierzy ‒ niesłychanie dumni”

 

Jak zaznaczył, jeśli sytuacja gospodarcza na to pozwoli, to powinniśmy przeznaczać na ten cel 2,5 proc. PKB już do 2024 roku, a nie jak planuje się obecnie - do 2030 r. Według Prezydenta jest to cel "bardzo ambitny", ale - jak wskazał "modernizacja polskiej armii jest potrzebą palącą".

 

"To była bardzo ważna deklaracja prezydenta Andrzeja Dudy. Nasze analizy wskazują, że w obecnej sytuacji bezpieczeństwa w naszym otoczeniu powinniśmy rozważyć przyspieszenie wzrostu nakładów obronnych" - powiedział minister Soloch.

 

Według niego, biorąc pod uwagę rozmowy prowadzone na ostatnich trzech szczytach NATO, a także politykę Stanów Zjednoczonych widać, "jak ważne dla pozycji w Sojuszu Północnoatlantyckim są nakłady obronne poszczególnych państw".

 

Paweł  Soloch przypomniał też, że jednym z argumentów za rozlokowaniem w Polsce wojsk Sojuszu było "poważne traktowanie spraw finansowania polskich Sił Zbrojnych i realizacja sojuszniczych zobowiązań w tym zakresie".

 

Szef BBN nawiązał też do szeregu programów realizowanych obecnie przez wojsko w celu zwiększenia potencjału armii i bezpieczeństwa kraju. Wskazał m.in. na popierane przez Prezydenta plany utworzenia czwartej dywizji Wojsk Lądowych na wschód od Wisły, budowę systemów obrony powietrznej "Wisła" (średniego zasięgu) oraz "Narew" (krótkiego zasięgu), a także pozyskanie artylerii rakietowej w ramach programu "Homar".

 

Szef BBN podkreślił ponadto, że "pilnych nakładów" wymaga także Marynarka Wojenna, która - według niego - "jest dziś w dramatycznej sytuacji zarówno jeżeli chodzi o okręty podwodne, jak i flotę nawodną".

 

Według Solocha realizacja wymienionych programów musi być kontynuowana, by wzmocnić bezpieczeństwo państwa. W jego ocenie, panuje co do tego "względny konsensus polityczny i społeczny".

 

Przypomniał, że prezydent już przed szczytem NATO w Warszawie w 2016 roku mówił o konieczności zwiększenia nakładów na obronność. Również BBN - jak wskazał - sygnalizowało po prezentacji wyników Strategicznego Przeglądu Obronnego w 2017 roku, że zakładany w nim rozwój Sił Zbrojnych nie będzie możliwy w ramach ówczesnego poziomu finansowania.

Minister Soloch podkreślił też, że zwiększając wydatki na obronność, powinno uwzględnić się również inne potrzeby oraz możliwości gospodarcze państwa.

 

- Mam nadzieję, że apel prezydenta spotka się ze zrozumieniem i zainicjuje dyskusję na ten temat - podkreślił szef BBN. (PAP)

Poleć znajomemu