Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 27 sierpnia 2018

Minister Dera: W drugiej połowie września planowana wizyta Prezydenta w Białym Domu

W drugiej połowie września planowana jest wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu - poinformował minister Andrzej Dera. Jak dodał, plan wizyty jest już gotowy, a oficjalny komunikat ze strony amerykańskiej w tej sprawie powinien być „na dniach”.

 

- Pan Prezydent będzie w drugiej połowie września w Stanach Zjednoczonych, będzie posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, jest planowana wizyta w Białym Domu, natomiast zasadą jest, że strona amerykańska informuje o terminie wizyty ponieważ jest stroną zapraszającą. Więc my z cierpliwością czekamy na oficjalny komunikat Białego Domu - powiedział Andrzej Dera.

 

Dopytywany, kiedy można spodziewać się komunikatu,  minister Dera odparł, że powinien on być „na dniach”.

 

Jak mówił, plan wizyty polskiego Prezydenta z uwzględnieniem wizyty w Białym Domu jest gotowy. - Zasadą jest to, że to strona zapraszająca podaje ten komunikat i wtedy mamy dopiero stuprocentowe potwierdzenie. Na etapie Kancelarii jest to przygotowane- podkreślił.

 

Andrzej Dera pytany też był o ewentualną wizytę amerykańskiego prezydenta w Polsce. - Patrząc tak realistycznie, pan Prezydent Stanów Zjednoczonych był w Polsce, pan Prezydent Polski będzie - mam nadzieję - w Stanach Zjednoczonych i dojdzie do spotkania, trudno sobie wyobrazić, żeby w ciągu półtora miesiąca od tego spotkania była kolejna wizyta Prezydenta Stanów Zjednoczonych" - powiedział Sekretarz Stanu w KPRP.

 

Donald Trump wraz z małżonką Melanią odwiedzili Polskę na początku lipca ubiegłego roku. Prezydent USA wygłosił wtedy przemówienie na pl. Krasińskich w Warszawie.(PAP) 

Poleć znajomemu