przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 10 listopada 2015

Minister Wojciech Kolarski: Święto Niepodległości ma łączyć

  |   Okolicznościowa iluminacja na fasadzie Pałacu Prezydenckiego Okolicznościowa iluminacja na fasadzie Pałacu Prezydenckiego Okolicznościowa iluminacja na fasadzie Pałacu Prezydenckiego Okolicznościowa iluminacja na fasadzie Pałacu Prezydenckiego Okolicznościowa iluminacja na fasadzie Pałacu Prezydenckiego Okolicznościowa iluminacja na fasadzie Pałacu Prezydenckiego

Msza za ojczyznę, wręczenie odznaczeń państwowych, uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza - to punkty obchodów Święta Niepodległości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy w Warszawie. W Białej Podlaskiej prezydent weźmie udział w uroczystościach lokalnych.

 

Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski uważa, że 11 listopada należy zapomnieć o bieżącej polityce. - Święto Niepodległości ma łączyć. Bieżąca polityka może dzielić, może różnić. Natomiast Święto Niepodległości jest świętem Rzeczpospolitej Polskiej - powiedział PAP.

   

Podkreślił, że uroczystości w Warszawie z udziałem prezydenta są kontynuacją i oznaką trwałości wypracowanej przez polskie państwo formuły obchodów.

   

- Rozpoczną się one o godz. 9 mszą świętą za ojczyznę w kościele św. Krzyża w Warszawie. Następnie prezydent złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. O godz. 10.30 w Belwederze wręczy odznaczenia państwowe. W Belwederze przewidziano wystąpienie prezydenta - powiedział minister Kolarski.

   

Później w eskorcie szwadronu szwoleżerów prezydent uda się przed Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie, gdzie o godz. 12 odbędzie się uroczysta odprawa wart. Tu także przewidziano wystąpienie prezydenta. Następnie Andrzej Duda złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

   

- Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim prezydent wzniesie "toast za Niepodległą" - powiedział minister Kolarski. - Na tę uroczystość zaproszeni zostali m.in. przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, lokalnych społeczności, które prezydent odwiedził podczas kampanii wyborczej, przedstawiciele Polonii i Polaków mieszkających za granicą i osób, które niedawno otrzymały polskie obywatelstwo - powiedział.

   

Późnym popołudniem w Białej Podlaskiej prezydent weźmie udział w uroczystości nadania nazwy rondu I Brygady Komendanta Józefa Piłsudskiego. Następnie obędzie się  śpiewanie pieśni patriotycznych. Zaplanowano wystąpienie prezydenta.

   

- To wsparcie inicjatyw wspólnotowego świętowania na ulicach miast - mówi minister Kolarski. - Udział w uroczystości zorganizowanej oddolnie, społecznej inicjatywie jest symbolicznym gestem, którym prezydent pokazuje, że dobrze, aby święto miało taki charakter - powiedział Wojciech Kolarski. Ocenił, że w Polsce rośnie liczba miejsc, w których obchody się odbywają. Zobacz także: Dzień otwarty w Belwederze w Święto Niepodległości

 

Ponadto, na fasadzie Pałacu Prezydenckiego można podziwiać okolicznościową iluminację patriotyczną. Jest ona wyświetlana od zmroku do świtu aż do 12 listopada.

 

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Kancelaria Prezydenta RP i Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przygotowały wznowienie płyty z pieśniami patriotycznymi „Bo wolność krzyżami się mierzy…”. Posłuchaj płyty>>

 

Egzemplarze płyty będzie można otrzymać 11 listopada br.: podczas obchodów Święta Niepodległości na Placu Piłsudskiego w Warszawie, w trakcie Dnia otwartego w Belwederze, a także podczas wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Białej Podlaskiej. Liczba egzemplarzy jest ograniczona.

 

(PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.