Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 1 września 2018

Minister Dera na inauguracji Światowego Centrum Modlitwy o Pokój

  |   Minister Andrzej Dera wziął udział w uroczystej inauguracji Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie Minister Andrzej Dera wziął udział w uroczystej inauguracji Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie Minister Andrzej Dera wziął udział w uroczystej inauguracji Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie Minister Andrzej Dera wziął udział w uroczystej inauguracji Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie Minister Andrzej Dera wziął udział w uroczystej inauguracji Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie Minister Andrzej Dera wziął udział w uroczystej inauguracji Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie Minister Andrzej Dera wziął udział w uroczystej inauguracji Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie Minister Andrzej Dera wziął udział w uroczystej inauguracji Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie Minister Andrzej Dera wziął udział w uroczystej inauguracji Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie Minister Andrzej Dera wziął udział w uroczystej inauguracji Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie Minister Andrzej Dera wziął udział w uroczystej inauguracji Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie

Minister Andrzej Dera wziął w sobotę udział w uroczystej inauguracji Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie. Odczytał list Prezydenta Andrzeja Dudy do uczestników uroczystości.  -Troska o pokój jest naszym wspólnym obowiązkiem, a każda inicjatywa, która temu służy, jest szczególnie cenna. Dlatego z radością i nadzieją przyjmuję powstanie sieci Światowych Centrów Modlitwy o Pokój, które powstają w miejscach szczególnie naznaczonych piętnem wojny – zaznaczył w liście Prezydent Andrzej Duda.  Zobacz także: List Prezydenta z okazji inauguracji Światowego Centrum Modlitwy o Pokój

 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podkreślił w homilii, że „modlić się o pokój znaczy otworzyć ludzkie serce, by mogła je napełnić ożywcza moc Boga”. - Ożywiającą mocą swej łaski Bóg może sprawić otwarcie się na pokój tam, gdzie wydają się istnieć jedynie przeszkody i zamknięcie; może umocnić i poszerzyć solidarność rodziny ludzkiej, mimo długiej historii podziałów i walk” – powiedział przewodniczący KEP w homilii wygłoszonej podczas mszy św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp Salvatore Pennacchio.


Światowe Centrum Modlitwy o Pokój jest jednym z dwunastu podobnych centrów w różnych krajach świata. Ich inicjatorem jest stowarzyszenie Communita Regina della Pace. Dotychczas powstało sześć centrów: w Betlejem w Izraelu, Medjugorie w Bośni i Hercegowinie, w miejscowości Oziornoje w Kazachstanie, Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej, Namyang w Korei Południowej i Kibeho w Rwandzie. Siódme powstaje w Dagupan na Filipinach.


Kaplice są budowane w miejscach szczególnie doświadczonych skutkami wojen, konfliktów religijnych czy nienawiści rasowej. Bazylika w Niepokalanowie została zaproszona do tego grona w 2017 roku.


Centrum Modlitwy o Pokój, to kaplica wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu przy bazylice ojców franciszkanów w Niepokalanowie. Znajduje się w niej naturalnej wielkości figura Maryi. Pod rozchylonymi szatami Matki Bożej umieszczona została 20-centymetrowa podświetlona hostia. Ołtarz nawiązuje kształtem do cudownego medalika Niepokalanej, propagowanego przez św. Maksymiliana Kolbego. Podobnie jak inne ołtarze Światowych Centrów Modlitwy o Pokój ten również powstał w pracowni gdańskich artystów Mariusza i Kamila Drapikowskich.(PAP/KG)

Poleć znajomemu