Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 1 września 2018

Min. Szczerski: Pogrzeb McCaina przykładem jak szanować swoje państwo

Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, który reprezentował w sobotę w Waszyngtonie Prezydenta Andrzeja Dudę na uroczystościach żałobnych senatora Johna McCaina powiedział, że uroczystości „były przykładem jak szanować swoje państwo”.


W rozmowie z korespondentami polskich mediów Krzysztof Szczerski wyraził opinię, że uroczystość w Katedrze „była zarazem nauką jak szanować siebie w ramach swojego państwa”. - Podczas uroczystości występowali zarówno przedstawiciele opozycji jak i rządzący obecnie w Ameryce. Widać było także, że John McCain uosabiał sobą wzajemny szacunek ludzi, którzy mieli odmienne poglądy – powiedział.


Minister zwrócił uwagę, że podczas ceremonii mowy żałobne wygłosili dwaj były prezydenci Stanów Zjednoczonych; republikanin George W. Bush i demokrata Barack Obama, którzy „w przeszłości startowali w wyborach przeciw Johnowi McCainowi i wzajemnie się szanowali”. - Ta wzajemna rywalizacja wszystkich ich w jakiś sposób ulepszyła. Myślę, że jest to uniwersalne, także dla Polski; rywalizacja może poprawiać politykę – dodał Krzysztof Szczerski.


Zobacz także: „Łączymy się w modlitwie za Johna McCaina - wielkiego lidera politycznego naszych czasów” [PL/ENG] Minister przywiózł do Waszyngtonu list z osobistymi kondolencjami od Prezydenta Andrzeja Dudy dla wdowy i rodziny zmarłego senatora. Krzysztof Szczerski przypomniał, że Prezydent Duda miał okazję spotkać osobiście senatora Johna McCaina i rozmawiać z nim podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.


- Prezydent do dzisiaj wspomina tę rozmowę, bo była to rozmowa z człowiekiem o głębokim zrozumieniu geopolityki, zwłaszcza naszego regionu i postawy rosyjskiej, którą on piętnował, postawy agresywnego gracza, który dławi wolność i bezpieczeństwo naszego regionu, a pamiętajmy, że dla senatora McCaina wolność była sprawą najważniejszą - powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP.
(PAP/KG)

Poleć znajomemu