Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 3 września 2018

Minister Łapiński: Prezydent będzie rozpatrywał kandydatury sędziów do SN indywidualnie

Prezydent Andrzej Duda będzie rozpatrywał kandydatury na sędziów Sądu Najwyższego indywidualnie i pewnie będą brane pod uwagę informacje na temat kandydatów, które funkcjonują w opinii publicznej - powiedział w poniedziałek  Rzecznik Prezydenta Krzysztof Łapiński.

 

Podczas posiedzenia KRS zakończonego w ub. tygodniu, Rada podjęła cztery uchwały o przedstawieniu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie wniosków o powołanie łącznie 40 wskazanych osób na sędziów Sądu Najwyższego. Rada wyłoniła: 20 kandydatów na stanowiska sędziowskie w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, 7 kandydatów na wakaty w Izbie Cywilnej, 12 kandydatów na stanowiska w Izbie Dyscyplinarnej (w tej izbie cztery wakaty pozostały nieobsadzone) i jedną kandydaturę na wakat w Izbie Karnej.

 

Na początku sierpnia Sąd Najwyższy wystosował pięć pytań prejudycjalnych do TSUE i zawiesił stosowanie trzech artykułów ustawy o SN określających zasady przechodzenia sędziów tego sądu w stan spoczynku.

 

Krzysztof Łapiński  pytany na antenie radia TOK FM, dlaczego Prezydent Andrzej Duda nie chce poczekać z decyzją ws. kandydatów na sędziów Sądu Najwyższym do czasu, kiedy Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajmie stanowisko w tej sprawie mówił:  - Nie ma takiej kwestii, że nie chce poczekać. Po prostu Prezydent realizuje ustawy. W momencie, kiedy przyjdą z KRS kandydatury sędziów do Sądu Najwyższego, te opiniowane pozytywnie, to Prezydent będzie miał 60 dni na podjęcie decyzji. Będzie postępował zgodnie z ustawą – podkreślił.

 

- Nie wiemy, kiedy Trybunał zajmie stanowisko - to po pierwsze. Też nie wiemy jakie. Po trzecie w żaden sposób ta decyzja tego składu sędziów Sądów Najwyższego nie wstrzymuje funkcjonowania ustawy, czy nie wstrzymuje obowiązku Prezydenta, żeby zajął stanowisko w ciągu 60 dni - zauważył Rzecznik Prezydenta.

 

Podczas audycji zostały przytoczone doniesienia medialne dotyczące sędziów, którzy zostali wybrani do Sądu Najwyższego, co do których są wątpliwości np. historia prokuratora, który zlecił przesłuchanie księgowej w trakcie porodu.  Minister Łapiński powiedział, że „każda kandydatura będzie rozpatrywana indywidualnie”. - Decyzja Prezydenta może być zupełnie inna niż rekomendacja Krajowej Rady (Sądownictwa) - dodał.

 

Jak zaznaczył, „fizycznie dokumenty (dot. kandydatur do SN) nie spłynęły do Kancelarii Prezydenta”.

 

Na uwagę, że wśród kandydatur do SN dominują osoby związane z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro,  Krzysztof Łapiński odparł: - Zasadniczo będzie (to) kwestia, czy te osoby spełniają kryteria zapisane w ustawie. Pewnie też będą brane pod uwagę różne informacje, które funkcjonują w opinii publicznej - podkreślił.

 

W końcu czerwca w Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie Prezydenta o wolnych stanowiskach sędziego w SN - do obsadzenia są łącznie 44 stanowiska sędziowskie. We wtorek w Monitorze Polskim opublikowano drugie obwieszczenie Prezydenta - o ogłoszeniu naboru na 11 kolejnych wolnych stanowisk sędziowskich w SN. (PAP/WP)

 

Poleć znajomemu