Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 6 września 2018

Krzysztof Szczerski: Nowa ambasador USA przekazała, że Donald Trump oczekuje na wizytę Andrzeja Dudy w Białym Domu

  |   Prezydent RP przyjął dziś listy uwierzytelniające od JE Pani Georgette Paulsin Mosbacher, Ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki z siedzibą w Warszawie Prezydent RP przyjął dziś listy uwierzytelniające od JE Pani Georgette Paulsin Mosbacher, Ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki z siedzibą w Warszawie Prezydent RP przyjął dziś listy uwierzytelniające od JE Pani Georgette Paulsin Mosbacher, Ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki z siedzibą w Warszawie Prezydent RP przyjął dziś listy uwierzytelniające od JE Pani Georgette Paulsin Mosbacher, Ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki z siedzibą w Warszawie Prezydent RP przyjął dziś listy uwierzytelniające od JE Pani Georgette Paulsin Mosbacher, Ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki z siedzibą w Warszawie Prezydent RP przyjął dziś listy uwierzytelniające od JE Pani Georgette Paulsin Mosbacher, Ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki z siedzibą w Warszawie Prezydent RP przyjął dziś listy uwierzytelniające od JE Pani Georgette Paulsin Mosbacher, Ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki z siedzibą w Warszawie Prezydent RP przyjął dziś listy uwierzytelniające od JE Pani Georgette Paulsin Mosbacher, Ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki z siedzibą w Warszawie Prezydent RP przyjął dziś listy uwierzytelniające od JE Pani Georgette Paulsin Mosbacher, Ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki z siedzibą w Warszawie Prezydent RP przyjął dziś listy uwierzytelniające od JE Pani Georgette Paulsin Mosbacher, Ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki z siedzibą w Warszawie Prezydent RP przyjął dziś listy uwierzytelniające od JE Pani Georgette Paulsin Mosbacher, Ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki z siedzibą w Warszawie

Jak powiedział Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski nowa Ambasador USA w Polsce przekazała dziś Prezydentowi RP wiadomość od Prezydenta USA Donalda Trumpa, który, jak podkreśliła Georgette Mosbacher, oczekuje na wizytę Andrzeja Dudy w Białym Domu i chce ją uczynić bardzo ważną, jeśli chodzi o konsekwencje i o decyzje, które mają zapaść.

 

Prezydent RP przyjął dziś w Belwederze listy uwierzytelniające od Ambasador USA Georgette Mosbacher, która tym samym rozpoczyna oficjalnie swoją misję w Warszawie.

 

Zobacz także: Ceremonia złożenia listów uwierzytelniających [PL/ENG] Prezydencki minister Krzysztof Szczerski poinformował, że przy tej okazji nowa Ambasador odbyła z Andrzejem Dudą bardzo dobrą rozmowę, podczas której, mówiąc o celach swojej misji, akcentowała działania na rzecz wzmocnienia współpracy wojskowej między Polską a USA, w tym obecności amerykańskiej w Polsce. Rozmowa dotyczyła również współpracy energetycznej i wizji uczynienia z Polski hubu dla gazu amerykańskiego w tej części Europy. Ambasador poruszyła też temat zwiększenia obecności amerykańskiej w Polsce w sferze inwestycji.

 

- To są trzy elementy, które są całkowicie zbieżne z naszymi podstawowymi priorytetami agendy polsko-amerykańskiej – ocenił Szef Gabinetu Prezydenta.

 

 

Zobacz także: „Współpraca militarna, energetyczna i inwestycje tematami spotkania Duda-Trump” Wizyta polskiej Pary Prezydenckiej w Waszyngtonie 18 września [PL/ENG] Jak dodał Krzysztof Szczerski, znaczna część rozmowy Prezydenta z panią Georgette Mosbacher była poświęcona przygotowaniom do planowanej na 18 września wizyty Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy w Białym Domu.

 

- Pani Ambasador przekazała dziś Prezydentowi RP wiadomość od Prezydenta USA Donalda Trumpa, który, jak podkreśliła Georgette Mosbacher, oczekuje na wizytę Andrzeja Dudy w Białym Domu i chce ją uczynić bardzo ważną, jeśli chodzi o konsekwencje i o decyzje, które mają zapaść - powiedział minister Szczerski.

 

Jak dodał, Ambasador w rozmowie z Prezydentem Dudą zaznaczyła, że „Polska była jej wyborem". - Że to nie jest przyjazd - jak bywa często w przypadku zawodowego dyplomaty - z pewnego klucza urzędowego, tylko personalny wybór pani ambasador, żeby być przedstawicielem administracji amerykańskiej tutaj w Warszawie – relacjonował Krzysztof Szczerski.

 

 

Prezydencki minister mówił również, że duże wrażenie zrobiła „znajomość i oczytanie w sprawach polskich" Mosbacher oraz jej obszerna wiedza nt. politycznej historii naszego kraju. - Jest to osoba i sercem, i umysłem do tej misji, chce się tu bardzo dobrze odnaleźć. To jest bardzo dobry prognostyk - ocenił minister.

 

Zwrócił jednocześnie uwagę na „bardzo bogaty życiorys" zawodowy nowej Ambasador USA.

 

Pytany o wpływ nominacji Mosbacher - jako osoby bliskiej Trumpowi - na relacje polsko-amerykańskie, przekonywał, że jej wybór na stanowisko ambasadora w Warszawie „dobrze rokuje".

 

- To jest osoba, która jest zaangażowana w relacje Polski ze Stanami Zjednoczonymi i chce się w nie osobiście zaangażować. To jest dla niej rzecz, która nie wynika z klucza urzędowego, tylko z osobistego wyboru i osobistego polecenia prezydenta Trumpa. Widać, że to jest też osoba, która ma bardzo bezpośredni kontakt z rządzącą administracją i to jest też ważne - zauważył Krzysztof Szczerski.

 

 

Poleć znajomemu