przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 7 września 2018

Minister Kolarski o Narodowym Czytaniu: To największa kampania na rzecz promocji czytelnictwa

W sobotę w Ogrodzie Saskim w Warszawie Para Prezydencka zainauguruje  finał Narodowego Czytania. Lekturą tegorocznej akcji jest Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. – To największa kampania na rzecz promocji czytelnictwa – podkreślił minister Wojciech Kolarski. 

 

Powieść będzie czytana w całej Polsce, a także za granicą. Wojciech Kolarski przyznał, że tegoroczna lektura idealnie wpisuje się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  Minister zaznaczył, że kiedy Polska odzyskała niepodległość, powstały problemy i dylematy, z którymi mierzą się bohaterowie Przedwiośnia.

 

- W tym roku akcja Narodowego Czytania będzie miała rekordowy zasięg – Przedwiośnie Stefana Żeromskiego odczytane zostanie w ponad 2700 miejscach na całym świecie, w tym w 134 miejscach poza granicami Polski, w 33 krajach. Powieść czytana będzie na wszystkich kontynentach. Dosłownie na wszystkich, bo nawet na Antarktydzie polscy polarnicy w Bazie Arctowskiego sięgną po tę lekturę – zapowiedział Wojciech Kolarski.

 

- Narodowe Czytanie to taki wspólnotowy moment, kiedy Polacy spotykają się i czytają polską klasykę. Ta akcja uruchamia w uczestnikach pokłady wyobraźni - czytanie odbywa się w najróżniejszych miejscach, których zazwyczaj nie kojarzymy z lekturą m.in. w przerwie rajdu rowerowego, na bałtyckich wydmach, w środkach masowej komunikacji. Takich pomysłów jest bardzo wiele - i te konwencjonalne i te niestandardowe wyrażają autentyczne, spontaniczne zaangażowanie obywatelskie w akcję – wymieniał minister. - Sukcesem Narodowego Czytanie jest wzbudzenie w Polakach, którzy działają w różnych organizacjach, samorządach, grupach sąsiedzkich, chęci, aby coś wspólnie zrobić, wspólnie poświęcić czas polskiej literaturze – dodał. 

 

Zainaugurowana przez Parę Prezydencką 28 lutego tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji, podczas której czytane będą aż dwie lektury. Lekturą Narodowego Czytania na kulminację akcji 8 września 2018 roku jest Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Ponadto, Para Prezydencka proponuje do czytania przez cały rok 44 teksty Antologii Niepodległości. (WP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.