Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 7 września 2018

Minister Kolarski o Narodowym Czytaniu: To największa kampania na rzecz promocji czytelnictwa

W sobotę w Ogrodzie Saskim w Warszawie Para Prezydencka zainauguruje  finał Narodowego Czytania. Lekturą tegorocznej akcji jest Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. – To największa kampania na rzecz promocji czytelnictwa – podkreślił minister Wojciech Kolarski. 

 

Powieść będzie czytana w całej Polsce, a także za granicą. Wojciech Kolarski przyznał, że tegoroczna lektura idealnie wpisuje się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  Minister zaznaczył, że kiedy Polska odzyskała niepodległość, powstały problemy i dylematy, z którymi mierzą się bohaterowie Przedwiośnia.

 

- W tym roku akcja Narodowego Czytania będzie miała rekordowy zasięg – Przedwiośnie Stefana Żeromskiego odczytane zostanie w ponad 2700 miejscach na całym świecie, w tym w 134 miejscach poza granicami Polski, w 33 krajach. Powieść czytana będzie na wszystkich kontynentach. Dosłownie na wszystkich, bo nawet na Antarktydzie polscy polarnicy w Bazie Arctowskiego sięgną po tę lekturę – zapowiedział Wojciech Kolarski.

 

- Narodowe Czytanie to taki wspólnotowy moment, kiedy Polacy spotykają się i czytają polską klasykę. Ta akcja uruchamia w uczestnikach pokłady wyobraźni - czytanie odbywa się w najróżniejszych miejscach, których zazwyczaj nie kojarzymy z lekturą m.in. w przerwie rajdu rowerowego, na bałtyckich wydmach, w środkach masowej komunikacji. Takich pomysłów jest bardzo wiele - i te konwencjonalne i te niestandardowe wyrażają autentyczne, spontaniczne zaangażowanie obywatelskie w akcję – wymieniał minister. - Sukcesem Narodowego Czytanie jest wzbudzenie w Polakach, którzy działają w różnych organizacjach, samorządach, grupach sąsiedzkich, chęci, aby coś wspólnie zrobić, wspólnie poświęcić czas polskiej literaturze – dodał. 

 

Zainaugurowana przez Parę Prezydencką 28 lutego tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji, podczas której czytane będą aż dwie lektury. Lekturą Narodowego Czytania na kulminację akcji 8 września 2018 roku jest Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Ponadto, Para Prezydencka proponuje do czytania przez cały rok 44 teksty Antologii Niepodległości. (WP)

Poleć znajomemu