Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 13 listopada 2015

"We wtorek spotkanie nt. strategii polityki historycznej państwa"

Przygotowanie strategii polityki historycznej państwa będzie tematem spotkania, które we wtorek - z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy - odbędzie się w Belwederze - poinformował minister Wojciech Kolarski.
 
W debacie wezmą udział przedstawiciele instytucji państwowych, świata akademickiego, organizacji społecznych, pism, które zajmują się polityką historyczną oraz piszący na ten temat publicyści - zapowiedział minister Kolarski.
    
- Grono będzie dosyć szerokie i niejednorodne środowiskowo. Będą - jeśli przyjmą zaproszenie - także przedstawiciele środowisk, które w latach 90. podawały w wątpliwość wartość polityki historycznej jako takiej. Myślę, że w niektórych wypadkach kontestują wartość zaangażowania państwa w tym obszarze. Będzie to spotkanie osób, które mają różne poglądy i z różnych perspektyw patrzą na historię Polski w państwowym wymiarze - podkreślił.
    
Wojciech Kolarski ocenił, że gorąca dyskusja lat 90. na temat istnienia polityki historycznej prowadzonej przez państwo została rozstrzygnięta. - Wiadomo, że polityka historyczna jest częścią polityki państwa - dodał.
    
Podkreślił, że obecnie działa kilkadziesiąt instytucji publicznych i wiele środowisk zajmujących się szeroko rozumianą polityką historyczną. - Wydaje się, że nadszedł moment, w którym należy sformułować zręby strategii państwa polskiego w prowadzeniu polityki historycznej, a Kancelaria Prezydenta jest do tego znakomitym miejscem - dodał.
    
Minister Kolarski powiedział, że będzie to pierwsze spotkanie, które prace nad opracowaniem strategii rozpocznie. - W jakiej formule będzie ona kontynuowana, zobaczymy - dodał. (PAP, inf. własna)
Poleć znajomemu