przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 13 listopada 2015

"We wtorek spotkanie nt. strategii polityki historycznej państwa"

Przygotowanie strategii polityki historycznej państwa będzie tematem spotkania, które we wtorek - z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy - odbędzie się w Belwederze - poinformował minister Wojciech Kolarski.
 
W debacie wezmą udział przedstawiciele instytucji państwowych, świata akademickiego, organizacji społecznych, pism, które zajmują się polityką historyczną oraz piszący na ten temat publicyści - zapowiedział minister Kolarski.
    
- Grono będzie dosyć szerokie i niejednorodne środowiskowo. Będą - jeśli przyjmą zaproszenie - także przedstawiciele środowisk, które w latach 90. podawały w wątpliwość wartość polityki historycznej jako takiej. Myślę, że w niektórych wypadkach kontestują wartość zaangażowania państwa w tym obszarze. Będzie to spotkanie osób, które mają różne poglądy i z różnych perspektyw patrzą na historię Polski w państwowym wymiarze - podkreślił.
    
Wojciech Kolarski ocenił, że gorąca dyskusja lat 90. na temat istnienia polityki historycznej prowadzonej przez państwo została rozstrzygnięta. - Wiadomo, że polityka historyczna jest częścią polityki państwa - dodał.
    
Podkreślił, że obecnie działa kilkadziesiąt instytucji publicznych i wiele środowisk zajmujących się szeroko rozumianą polityką historyczną. - Wydaje się, że nadszedł moment, w którym należy sformułować zręby strategii państwa polskiego w prowadzeniu polityki historycznej, a Kancelaria Prezydenta jest do tego znakomitym miejscem - dodał.
    
Minister Kolarski powiedział, że będzie to pierwsze spotkanie, które prace nad opracowaniem strategii rozpocznie. - W jakiej formule będzie ona kontynuowana, zobaczymy - dodał. (PAP, inf. własna)
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.