przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 11 września 2018

Paweł Mucha: Od środy pracami SN pokieruje Dariusz Zawistowski

– Brak rozstrzygnięcia Prezydenta ws. oświadczenia sędziego o woli dalszego zajmowania stanowiska skutkuje przejściem tego sędziego w stan spoczynku – poinformował prezydencki minister Paweł Mucha. Według niego, jeśli nic się nie zmieni, od środy pracami Sądu Najwyższego pokieruje prezes Izby Cywilnej Dariusz Zawistowski.

 

Do Sądu Najwyższego wpłynęły we wtorek postanowienia Prezydenta RP w sprawie wyrażenia zgody na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego SN przez pięciu sędziów. Zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego Sądu Najwyższego otrzymali sędziowie: Marian Kocon (Izba Cywilna), Anna Kozłowska (Izba Cywilna), Rafał Malarski (Izba Karna), Zbigniew Myszka (Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych) oraz Bogumiła Ustjanicz.

 

„Jeśli chodzi o sędziów, co do których Prezydent wyraził zgodę na dalsze zajmowanie przez nich stanowiska, to oni przez okres kolejnych trzech lat mają możliwość orzekania. To jest ta piątka sędziów, co do których były też pozytywne opinie KRS” – powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta RP.

 

Zaznaczył, że zgodnie z przepisami prawa „Prezydent może podjąć tę decyzje w ciągu 60 dni od otrzymania opinii (KRS) i ten termin mija dzisiaj”. Paweł Mucha dodał, że z uwagi na swoją aktywność Prezydent tych rozstrzygnięć dokonał w poniedziałek, a we wtorek SN został o tym powiadomiony.

 

„Natomiast, jeżeli chodzi o sytuację związaną z tym, że nie ma postanowienia Prezydenta, to brak rozstrzygnięcia Prezydenta w przedmiocie oświadczenia sędziego o woli dalszego zajmowania stanowiska po prostu skutkuje przejściem tego sędziego w stan spoczynku z upływem 60 dni, a więc sędziowie, co do których Prezydent nie wydaje pozytywnego postanowienia będą przechodzić w stan spoczynku” – powiedział Paweł Mucha.

 

Jak dodał, „trzeba czytać wprost ustawę, z której wynika, że jeżeli Prezydent nie podejmie rozstrzygnięcia w sensie pozytywnym, to znaczy, że sędzia przechodzi w stan spoczynku z upływem 60 dni od dnia otrzymania od Prezydenta opinii KRS i ten termin mija dzisiaj”.

 

Mucha pytany, kto w obecnej sytuacji kieruje Sądem Najwyższym powiedział: „Dzisiaj na podstawie art. 14 paragraf 2 (ustawy o Sądzie Najwyższym – PAP) SN kieruje sędzia Józef Iwulski, a od jutra – jeżeli nie będzie wydane postanowienie, a Prezydent tego rodzaju aktywności nie planuje – tym, który (...) kieruje SN, będzie najstarszy stażem prezes Izby SN, czyli w praktyce sędzia (Dariusz) Zawistowski” – powiedział prezydencki minister.

 

Mucha podkreślił, że Prezydent podejmując decyzję w kwestii sędziów skorzystał ze swoich konstytucyjnych i ustawowych uprawnień. Odniósł się w ten sposób do pytania o to, że SN skierował do Trybunału Sprawiedliwości UE kolejne dwa pytana prejudycjalne ws. sędziów tego sądu.

 

„Polskie prawo nie zna takiej instytucji, jak zawieszenie stosowania przepisów ustawy. Prezydent zgodnie z ustawą w drodze postanowienia wyraził zgodę na zajmowanie przez pięciu sędziów SN i 21 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego” – powiedział wiceszef prezydenckiej kancelarii. (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.