przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 12 września 2018

Minister Szczerski: Prezydent udaje się na Łotwę na spotkanie tzw. Grupy Arraiolos [PL/ENG]

Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski

Prezydent Andrzej Duda udaje się dzisiaj na Łotwę na spotkanie tzw. Grupy Arraiolos, którą tworzą prezydenci m.in.: krajów bałtyckich, Austrii, Niemiec, Portugalii, Węgier i Włoch i Malty. Podczas wizyty Andrzejowi Dudzie towarzyszyć będzie także Pierwsza Dama. PROGRAM PRASOWY >>>

 

- W gronie przywódców państw tzw. Grupy Arraiolos odbędzie się m.in. dyskusja na temat społecznej odpowiedzi na możliwość manipulacji procesami politycznymi w krajach członkowskich przez siły zewnętrzne, czyli taką odporność na hybrydowe zagrożenia związane z mediami, z przestrzenią informatyczną, strumieniem informacyjnym - zapowiedział Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.  ENGLISH VERSION >>>

 

Prezydent Andrzej Duda spotka się także z Prezydentem Austrii Alexandrem Van der Bellenem. - Rozmowa będzie poświęcona z jednej strony tegorocznej konferencji klimatycznej. Prezydent Van der Bellen wywodzi się z Partii Zielonych, jest bardzo zaangażowany w sprawy klimatyczne, więc chcemy ustalić z nim działania środkowoeuropejskie w sprawie klimatycznej - mówił Krzysztof Szczerski. - Po drugie jest Trójmorze. Prezydent Austrii po raz pierwszy w tym roku będzie uczestniczył w przyszłotygodniowym szczycie, więc będziemy chcieli przedyskutować kwestię trójmorską - zaznaczył. 

 

Jak zapowiedział prezydencki minister bardzo ważnym tematem spotkania będzie także „przyszłość Kahlenbergu -  kwestia upamiętnienia Bitwy pod Wiedniem -  pomnika odsieczy wiedeńskiej w Wiedniu i sytuacji, która się tam zaogniła w związku z zeszłorocznymi incydentami”. 

 

- Chcemy z Prezydentem Van der Bellenem rozmawiać w jaki sposób można godnie przez Polskę i Austrię współczesną upamiętnić Bitwę pod Wiedniem - podkreślił minister Szczerski.

 

Obok prezydentów Polski i Łotwy w spotkaniu mają wziąć udział przywódcy: Austrii Alexander van der Bellen, Bułgarii Rumen Radew, Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović, Estonii Kersti Kaljulaid, Finlandii Sauli Niinisto, Grecji Prokopis Pawlopulos, Malty Marie-Louise Coleiro Preca, Niemiec Frank-Walter Steinmeier, Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa, Słowenii Borut Pahor oraz Włoch Sergio Mattarella.

 

Grupa  Arraiolos powstała w 2003 r. z inicjatywy Prezydenta Portugalii Jorge Sampaio. Nazwa pochodzi od miejscowości w Portugalii, gdzie odbyło się pierwsze spotkanie prezydentów Austrii, Finlandii, Niemiec, Łotwy, Polski, Portugalii, Węgier i Włoch. Później do grona uczestników dołączyła Słowenia oraz Estonia i Bułgaria, a następnie Malta. Ostatnie spotkanie Grupy odbyło się na Malcie we wrześniu 2017 r.

 

Nieformalne spotkania Grupy Arraiolos są okazją do wymiany opinii nt. przyszłości UE i wyzwań globalnych oraz omówienia bieżącej agendy UE.  Stanowią również sposobność do pogłębienia kontaktów dwustronnych z pozostałymi państwami UE – uczestnikami Arraiolos. (WP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.