Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 14 września 2018

Paweł Mucha: Nie ma podstaw, by wstrzymać procedury powoływania sędziów SN

– Nie ma tego rodzaju okoliczności, które hamowałyby konstytucyjną prerogatywę Prezydenta do powoływania sędziów Sądu Najwyższego. Nie widzę żadnych podstaw, by ta procedura miałaby zostać wstrzymana – powiedział w piątek wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.
 

Według mediów, do Naczelnego Sądu Administracyjnego wpłynął wniosek o uchylenie uchwały KRS ws. rekomendacji kandydatur na sędziów do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. W ramach zabezpieczenia roszczenia zawnioskowano też o wstrzymanie w ciągu siedmiu dni trwającej procedury powoływania sędziów tej izby. Wniosek taki miał złożyć jeden z kandydatów na sędziego SN, który nie otrzymał rekomendacji KRS. Skarżący zapowiedział też wniesienie do NSA pierwszej skargi na uchwałę Rady ws. rekomendacji sędziów Sądu Najwyższego.
 

Paweł Mucha został spytany w TVN24, czy Prezydent poczeka na decyzję NSA. – Nie ma tego rodzaju okoliczności, które by hamowały konstytucyjną prerogatywę Prezydenta co do powoływania sędziów (...), nie widzę żadnych podstaw ku temu, żeby jakakolwiek procedura, związana z powoływaniem sędziów na podstawie prawomocnych uchwał KRS, miałaby być wstrzymywana – oświadczył.

 

Przypomniał, że zgodnie z prawem, Prezydent ma nieograniczony czas na podjęcie decyzji których sędziów powołać. Dodał też, że Andrzej Duda ma świadomość konieczności uzupełnienia braków kadrowych w Sądzie Najwyższym.

 

Paweł Mucha został dopytany, dlaczego Prezydent przeniósł siedmiu sędziów SN w stan spoczynku, nie czekając na odpowiedź Trybunału Sprawiedliwości UE na pytania prejudycjalne skierowane przez Sąd Najwyższy. – Nie było żadnych podstaw prawnych ku temu, żeby Prezydent jakiekolwiek swoje czynności wstrzymywał (...). Pytania prejudycjalne do TSUE nie powodują jakiegokolwiek zawieszenia stosowania przepisów ustawy – odparł.

 

W środę do Sądu Najwyższego wpłynęły pisma Prezydenta Andrzeja Dudy skierowane do siedmiu sędziów i zawiadamiające ich o przejściu w stan spoczynku z dniem 12 września. Chodzi o siedmiu sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia i wobec których Prezydent nie wydał postanowienia w sprawie ich dalszego orzekania. (PAP)

Poleć znajomemu