Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 15 września 2018

Min. Mucha: Organizacja wymiaru sprawiedliwości – kompetencją państw członkowskich UE

Organizacja wymiaru sprawiedliwości jest kompetencją państw członkowskich UE - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. 

 

Resort spraw zagranicznych poinformował w piątek, że Polska przekazała Komisji Europejskiej "odpowiedź na uzasadnioną opinię dotyczącą niektórych przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym". W dokumencie podkreślono m.in., że "określenie wieku przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku nie może być uznane za naruszenie przez Polskę ogólnych przepisów prawa UE, na które powołała się Komisja”. Strona polska wskazała też, że "obniżenie wieku przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku nie ogranicza w sposób systemowy możliwości orzekania w sposób niezawisły i nie wpływa na sytuację prawną jednostek i ich prawa do sprawiedliwego procesu". Jak zaznaczono, "w przypadku dalszych wątpliwości Komisji, może ona skierować skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE, który ostatecznie rozstrzygnie sprawę".

 

Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha zgodził się z opinią, że "organizacja wymiaru sprawiedliwości jest kompetencją państw członkowskich UE".

 

- Wartością konstytucyjną pierwszą jest to, że mamy zasadę suwerenności narodu, zwierzchności narodu. Polacy wybierają swoich posłów, senatorów. Ci stanowią prawo. Teraz musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy lepiej o tym, co jest dobre dla naszego społeczeństwa, wiedzą ci, którzy są wybierani, mają mandat do tego, żeby być przedstawicielami narodu, ci którzy także są wybierani w wyborach powszechnych, czy lepszy mandat mają do tego urzędnicy brukselscy? – powiedział minister.

 

Zdaniem Pawła Muchy "potrafimy rozsądnie stanowić o własnym losie, a tam, gdzie nie ma kompetencji UE trudno, żeby uznawać ingerencję za uzasadnioną".

 

- Spór jest polityczny, związany jest ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego – ocenił.

(PAP)

Poleć znajomemu