Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 17 września 2018

Minister Szczerski: Polska chce być silnym partnerem euroatlantyckiej wspólnoty [PL/ENG]

  |   Konferencja ministra Krzysztofa Szczerskiego przed szczytem Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie oraz wizytą Pary Prezydenckiej w USA. Konferencja ministra Krzysztofa Szczerskiego przed szczytem Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie oraz wizytą Pary Prezydenckiej w USA. Konferencja ministra Krzysztofa Szczerskiego przed szczytem Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie oraz wizytą Pary Prezydenckiej w USA. Konferencja ministra Krzysztofa Szczerskiego przed szczytem Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie oraz wizytą Pary Prezydenckiej w USA. Konferencja ministra Krzysztofa Szczerskiego przed szczytem Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie oraz wizytą Pary Prezydenckiej w USA.

Polska chce być silnym partnerem euroatlantyckiej wspólnoty – powiedział szef prezydenckiego gabinetu Krzysztof Szczerski, przedstawiając program najważniejszych wydarzeń z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy, jakie rozpoczną ten tydzień: poniedziałkowego szczytu Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie oraz wtorkowego spotkania w USA z Donaldem Trumpem. ENGLISH VERSION>>

  • Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie

Uczestnictwo w bukaresztańskim szczycie Inicjatywy Trójmorza Prezydent Andrzej Duda rozpocznie od panelu prezydenckiego „Inicjatywa Trójmorza w kontekście wyzwań międzynarodowych”. Przewidziano też podpisanie w obecności głów państw kluczowych dokumentów, umożliwiających dalszy rozwój tej inicjatywy: listu intencyjnego w sprawie powołania Funduszu Trójmorza, deklaracji powstania sieci izb przemysłowo-handlowych krajów IT oraz powołania Rady Biznesu Państw Trójmorza.

 

W planach jest także przyjęcie katalogu priorytetów inwestycyjnych Trójmorza, którymi kraje członkowskie próbować będą zainteresować zewnętrznych inwestorów. Wśród polskich propozycji znalazły się m.in. Via Carpatia, Via Baltica oraz wodna droga śródlądowa oparta o Odrę.

 

Spotkanie w Bukareszcie obserwować będzie amerykański sekretarz energii Rick Perry. Przypomnijmy, że przed rokiem w warszawskim szczycie Trójmorza w charakterze gościa uczestniczył Prezydent USA Donald Trump.

 

W tym roku w szczycie Trójmorza po raz pierwszy wezmą udział – jako zewnętrzni partnerzy – szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, szefowie Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego, a także minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas. Jak zaznaczył szef prezydenckiego gabinetu, oni sami poprosili kraje członkowskie o możliwość udziału w szczycie.

  • Wizyta w Stanach Zjednoczonych

Zaraz po bukaresztańskim szczycie Prezydent Andrzej Duda wraca do kraju i stąd razem z Agatą Kornhauser-Dudą wyrusza z oficjalną wizytą do Stanów Zjednoczonych na zaproszenie Prezydenta Donalda Trumpa. Będzie to pierwsza tej rangi wizyta Prezydenta Polski w USA od ośmiu lat. – To jest celowo zaplanowana sekwencja wydarzeń i Prezydent Andrzej Duda jedzie tam de facto jako emisariusz ze szczytu Trójmorza – wyjaśnił minister Szczerski.

 

Najważniejszym punktem wizyty będzie spotkanie z Prezydentem Trumpem „w cztery oczy”, po nim zaplanowano rozmowy polsko-amerykańskich delegacji. Ze strony amerykańskiej potwierdzono już obecność m.in. wiceprezydenta Mike'a Pence'a oraz sekretarza stanu Mike'a Pompeo. Rozmowy podsumuje wspólna konferencja Prezydentów Polski i USA.

 

Jak powiedział Krzysztof Szczerski, Prezydenci planują podpisanie wspólnej deklaracji o wzmocnieniu strategicznego partnerstwa między Polską a USA. Przygotowana deklaracja składa się z trzech filarów: pierwszy dotyczy rozszerzenia współpracy w zakresie bezpieczeństwa, drugi to wspólne stanowisko w zakresie poszerzenia współpracy energetycznej, które zakłada też sprzeciw wobec inwestycji niszczących otwarty rynek europejskiego gazu takich jak Nord Stream 2, w trzecim mowa o zwiększeniu amerykańskich inwestycji w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej czyli w krajach Trójmorza.

 

W programie wizyty w USA jest także spotkanie Andrzeja Dudy z kołem polskim w amerykańskim Senacie, koncert z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz złożenie kwiatów na grobie Jana Karskiego w 75. rocznicę jego pierwszej misji w Waszyngtonie, alarmującej amerykańskiego Prezydenta Franklina Roosevelta o dramatycznej sytuacji w Polsce w czasie niemieckiej okupacji, w tym przede wszystkim o eksterminacji ludności żydowskiej. 

  • Polska częścią euroatlantyckiej wspólnoty 

Jak powiedział szef prezydenckiego gabinetu, wizyty Prezydenta w Bukareszcie i USA są „połączone wspólną koncepcją”  budowy silnego regionu Trójmorza, na osi Północ-Południe od Państw Bałtyckich po Adriatyk i Morze Czarne. „Dla Europy, z Europą ale także dla wspólnoty euroatlantyckiej, bo my bardzo wyraźnie mówimy, że Trójmorze i Polska polityka zagraniczna – w ramach Europy – to jest polityka euroatlantycka” – dodał Krzysztof Szczerski. Oświadczył, że wizyta Andrzej Dudy w USA jest dowodem na to, iż Polska „chce być silnym partnerem euroatlantyckiej wspólnoty”.

 

 

 

 

Poleć znajomemu