Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 19 września 2018

„Trwały sojusz polsko-amerykański to wymierny sukces Prezydenta Dudy”

Wymiernym sukcesem wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy w USA jest m.in. trwały sojusz polsko-amerykański potwierdzony oświadczeniem pisemnym - podkreślił wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. - Nie wyobrażam sobie większego sukcesu - dodał.


Zobacz także: Wizyta Pary Prezydenckiej w Białym Domu [PL/ENG] Wspólna deklaracja o polsko-amerykańskim partnerstwie strategicznym [PL/ENG] „Sojusz między Polską i USA nigdy nie był tak mocny” [PL/ENG] Prezydent: Jesteśmy dumni z dorobku Polonii w USA [PL/ENG] Wizyta w USA. Kwiaty na Grobie Nieznanych Żołnierzy oraz w miejscu spoczynku Jana Karskiego [PL/ENG] We wtorek Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Białym Domu z Prezydentem USA Donaldem Trumpem, gdzie m.in. doszło do podpisania wspólnej deklaracji polsko-amerykańskiej.


- To jest wielki sukces pana Prezydenta Andrzeja Dudy, bardzo dobre spotkanie, bardzo dobre komunikaty - powiedział  Paweł Mucha w TVN24. Zwrócił uwagę, że wymiernym sukcesem wizyty polskiego Prezydenta jest "trwały sojusz polsko-amerykański". - Potwierdzony oświadczeniem pisemnym, potwierdzony wypowiedziami pana Prezydenta Donalda Trumpa - dodał minister.


Wśród innych sukcesów Andrzeja Dudy w USA minister Mucha wymienił także "wskazywanie niezwykle ważnego kontekstu bezpieczeństwa, wskazywanie, że Polska jest niezwykle ważnym partnerem, jeżeli chodzi o ten rejon i tę część świata". - Bardzo mocne podkreślanie, że sojusz polsko-amerykański to jest sojusz, który obejmuje nie tylko bezpieczeństwo, ale także gospodarkę i wreszcie niezwykła serdeczność i bardzo dobra atmosfera rozmowy - podkreślił wiceszef Kancelarii.


Minister odniósł się również do podpisanej przez Prezydentów Dudę i Trumpa deklaracji o partnerstwie strategicznym obu państw. - To nie jest tak, że każde państwo świata ma tego rodzaju sytuację, że przyjeżdża do Waszyngtonu, do Białego Domu, przywódca danego państwa i wychodzi z podpisaną deklaracją, w której Amerykanie gwarantują bezpieczeństwo - zauważył Paweł Mucha.


Minister dodał, że z polskiego punktu widzenia jest naturalne, że zwiększona obecność wojsk amerykańskich m.in. w Polsce, wymaga nakładów finansowych, które ponoszą nie tylko Stany Zjednoczone. - To jest interes i Polski i Ameryki  - zauważył minister. Podsumowując wizytę Prezydenta Dudy w USA Paweł Mucha powiedział, że "nie wyobraża sobie większego sukcesu". (PAP/KG)

Poleć znajomemu