przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 20 września 2018

Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej męczeństwo i zagładę dzieci z Zamojszczyzny podczas okupacji niemieckiej

  |   Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej męczeństwo i zagładę dzieci z Zamojszczyzny podczas okupacji niemieckiej Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej męczeństwo i zagładę dzieci z Zamojszczyzny podczas okupacji niemieckiej Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej męczeństwo i zagładę dzieci z Zamojszczyzny podczas okupacji niemieckiej Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej męczeństwo i zagładę dzieci z Zamojszczyzny podczas okupacji niemieckiej Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej męczeństwo i zagładę dzieci z Zamojszczyzny podczas okupacji niemieckiej Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej męczeństwo i zagładę dzieci z Zamojszczyzny podczas okupacji niemieckiej Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej męczeństwo i zagładę dzieci z Zamojszczyzny podczas okupacji niemieckiej Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej męczeństwo i zagładę dzieci z Zamojszczyzny podczas okupacji niemieckiej Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej męczeństwo i zagładę dzieci z Zamojszczyzny podczas okupacji niemieckiej Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej męczeństwo i zagładę dzieci z Zamojszczyzny podczas okupacji niemieckiej Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej męczeństwo i zagładę dzieci z Zamojszczyzny podczas okupacji niemieckiej

W Muzeum Więzienia Pawiak  przy ul. Dzielnej 24/26 odsłonięto tablicę upamiętniającą męczeństwo i zagładę 30 000 polskich dzieci z Zamojszczyzny, wysiedlonych przez Niemców w latach 1942–1943. Podczas uroczystości Prezydenta reprezentował  Sekretarz Stanu w KPRP minister Andrzej Dera. 

 

Polskie dzieci z Zamojszczyzny to najmłodsze ofiary prowadzonej tam przez Niemców akcji wysiedleńczo-kolonizacyjnej (27/28 listopada 1942 – 15 sierpnia 1943). Wysiedleniami objęto około 110 000 Polaków, w tym około 30 000 dzieci.

 

Na początku stycznia 1943 r. na Dworcu Wschodnim udało się kolejarzom wykupić z wagonów (od niemieckiej eskorty) pewną ilość polskich dzieci, odebranych rodzicom na Zamojszczyźnie i wywożonych na germanizację bądź na zagładę. Część spośród tych uratowanych dzieci była hospitalizowana w szpitalu dziecięcym przy ul. Kopernika 43. Akcja ta odbiła się szerokim echem wśród mieszkańców stolicy, którzy natychmiast rozpoczęli poszukiwania dzieci na stołecznych dworcach i torowiskach, organizowali dyżury, oczekując na dzieci z jedzeniem, kocami i ciepłą odzieżą. Oblegano też stołeczne instytucje i placówki wychowawcze. 

 

Akcja pomocowa przybrała jeszcze inne formy, np. organizowano wyjazdy bezpośrednio na Zamojszczyznę i umieszczano potajemnie przywożone stamtąd dzieci w stołecznych rodzinach zastępczych lub w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Dalszą pomoc ludności stolicy dla dzieci wysiedlonych z Zamojszczyzny uniemożliwił wybuch Powstania Warszawskiego. 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.