Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 25 września 2018

Minister Szczerski o wystąpieniu Prezydenta Trumpa w ONZ [PL/ENG]

Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski

Zobacz także: „Sojusz między Polską i USA nigdy nie był tak mocny” [PL/ENG] Rozmowy Prezydenta RP podczas wizyty w Nowym Jorku [PL/ENG] - Wystąpienie Donalda Trumpa pokazało daleko idącą zbieżność wartości i opinii między Polską a USA,  m.in. w kwestii pomocy uchodźcom czy bezpieczeństwa energetycznego - ocenił towarzyszący Prezydentowi RP podczas sesji 73. Zgromadzenia Ogólnego ONZ szef jego gabinetu Krzysztof Szczerski.

 

- W przemówieniu Donalda Trumpa słychać było echa ostatniego spotkania Prezydentów Polski i USA – zaznaczył prezydencki minister. ENGLISH VERSION >>>

 

Zwrócił również uwagę na podobne postrzeganie przez Polskę i Stany Zjednoczone tematu pomocy uchodźcom, którym – jak podkreślił Krzysztof Szczerski - należy zapewnić wsparcie, jak najbliżej miejsc, z których musieli uciekać, a także angażować się w zwiększanie ich szans na powrót do domów i odbudowę normalnego życia.

 

W swoim wystąpieniu na forum ONZ Donald Trump podkreślił, że migracja nie powinna być zarządzana przez międzynarodowy organ nieodpowiadający woli obywateli, i zastrzegł, że USA nie wejdą do międzynarodowego paktu w tej sprawie. - Uznajemy prawo każdego państwa do własnej polityki migracyjnej zgodnej z ich narodowym interesem, tak, jak prosimy inne państwa o szanowanie naszego prawa - powiedział Donald Trump.

 

Szef Gabinetu Prezydenta RP zaznaczył spójność poglądów Polski i USA także w kwestiach bezpieczeństwa energetycznego.

 

- Opieranie się na jednym zagranicznym dostawcy może narazić państwa na wymuszenia i zastraszanie, dlatego gratulujemy państwom europejskim, takim jak Polska, że prowadzą budowę bałtyckiego rurociągu, tak aby kraje nie były zależne od Rosji w celu zaspokojenia swoich potrzeb energetycznych - powiedział amerykański przywódca.

 

Zobacz także: NOWY JORK. Uroczystość z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości [PL/ENG] Podczas 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ Prezydent USA kilkakrotnie wspomniał o Polsce. Rozpoczął przemówienie od wymienienia jej wśród jednego z najważniejszych państw, które odwiedził podczas swojej kadencji. (KP)

Poleć znajomemu