Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 26 września 2018

Min. Szczerski: W sprawie stałych baz USA Prezydent wykonał pracę polityczną

Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski

W kwestii stałej obecności wojskowej USA w Polsce Prezydent Andrzej Duda wykonał pracę polityczną na najwyższym szczeblu. Teraz jest ogromna rola polskiego dowództwa wojskowego i MON – powiedział w Nowym Jorku minister Krzysztof Szczerski.

 

Szef Gabinetu Prezydenta RP pytany przez polskich dziennikarzy o słowa sekretarza obrony USA Jamesa Mattisa powiedział: – To tylko potwierdza to, co mówiliśmy od samego początku, przed Waszyngtonem i po Waszyngtonie, że jesteśmy w procesie. To potwierdza, teraz już ustami ministra Mattisa, że rozmowy się toczą i negocjacje trwają. 

 

Amerykański sekretarz obrony powiedział w poniedziałek, że Stany Zjednoczone nie podjęły jeszcze żadnych decyzji dotyczących stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce i sprawa jest na wczesnym etapie rozpatrywania. – Obecnie oceniamy, jaka jest konkretnie propozycja Polski, jaki jest potencjał tego co nam proponują – poinformował Mattis.

 

Zobacz także: Prezydent: Polska przystępuje do deklaracji dot. wzmocnienia operacji pokojowych ONZ [PL/ENG] 73. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ [PL/ENG] W kuluarach sesji ONZ o słowach Prezydenta Trumpa nt. Polski Minister Szczerski zaznaczył, że wypowiedź Mattisa potwierdza, „że ta rzecz jest rozważana, jest planowana, że jest częścią negocjacji polsko-amerykańskich”. – Pierwszym punktem czasowym, kiedy poznamy kolejny etap tych rozmów, będzie wiosna przyszłego roku, kiedy będzie raport Pentagonu dla Kongresu. To zmieni także charakter rozmów w Kongresie już na oficjalny – powiedział.

 

– Prezydent Duda mówił: „Nic na siłę, nic na skróty”. My nie chcemy tej decyzji niezgodnie z amerykańską procedurą, niezgodnie z pragmatyką wojskową. Chcemy, żeby ona była wypracowana, dojrzała, żeby była stabilna, długotrwała, a w związku z tym musi być dobrze zaplanowana i musi uzyskać poparcie wszystkich czynników – podkreślił Krzysztof Szczerski.

 

Zaznaczył, że „tu jest ogromną rolą polskiego Sztabu Generalnego, polskiego dowództwa wojskowego, ministra obrony narodowej, by rozmowy z Pentagonem prowadzić w sposób skuteczny i żeby na amerykańskie zapytania odpowiadać w taki sposób, który doprowadzi w końcu do konsensualnego zdania, że warto”.

 

– Prezydent wykonał pracę polityczną na najwyższą szczeblu. Teraz jest kwestia pracy na wszystkich pozostałych etapach, które mają do tego doprowadzić – akcentował prezydencki minister.

 

Krzysztof Szczerski był też pytany o sprawę budowy w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej. – Tarcza antyrakietowa została wpisana w deklarację polsko-amerykańską, którą podpisało dwóch Prezydentów. Nie ma w USA nic ważniejszego i poważniejszego niż dokument, który podpisał amerykański Prezydent. Więc jeśli ta tarcza znajduje się w tym dokumencie, to znaczy, że tylko czeka na zakończenie budowy – powiedział minister Szczerski. (PAP/KG)

Poleć znajomemu