Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 27 września 2018

Min. Dera: Samorząd jest fundamentem naszej suwerenności i niepodległości

  |   Konferencja "Finanse samorządowe wobec wyznań przyszłości" Konferencja "Finanse samorządowe wobec wyznań przyszłości" Konferencja "Finanse samorządowe wobec wyznań przyszłości" Konferencja "Finanse samorządowe wobec wyznań przyszłości" Konferencja "Finanse samorządowe wobec wyznań przyszłości" Konferencja "Finanse samorządowe wobec wyznań przyszłości" Konferencja "Finanse samorządowe wobec wyznań przyszłości" Konferencja "Finanse samorządowe wobec wyznań przyszłości" Konferencja "Finanse samorządowe wobec wyznań przyszłości" Konferencja "Finanse samorządowe wobec wyznań przyszłości" Konferencja "Finanse samorządowe wobec wyznań przyszłości" Konferencja "Finanse samorządowe wobec wyznań przyszłości" Konferencja "Finanse samorządowe wobec wyznań przyszłości"

Samorząd jest fundamentem naszej suwerenności, naszej niepodległości, bo powstał razem z wolną Polską - mówił w czwartek Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera, otwierając konferencję dot. finansów w samorządzie.


W Pałacu Prezydenckim odbyła się konferencja "Finanse samorządowe wobec wyznań przyszłości", w której wzięli udział przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, parlamentarzyści, samorządowcy i naukowcy. Rząd reprezentował wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak.


Minister Dera podczas otwarcia konferencji mówił, że "samorząd jest fundamentem naszej suwerenności, naszej niepodległości, bo on (samorząd) powstał razem z wolną Polską".


- Naszą wspólną troską, nas wszystkich, niezależnie od tego, kto z jakich proweniencji politycznych się wywodzi (jest samorząd) - powiedział prezydencki minister. Jak dodał, to w samorządach powstają różnego rodzaje koalicje. - To pokazuje, że na poziomie najmniejszym, ludzie potrafią się ze sobą porozumieć. Potrafią się porozumieć, żeby dobrze rozwijać swoją małą ojczyznę - ocenił.

 

 

- Każdy z nas, samorządowców wie jedno - miarą samorządności są pieniądze. Jak nie ma pieniędzy - nie ma samorządności - podkreślił Andrzej Dera.


Przekonywał, że on jest zwolennikiem "przemyślanego ruchu w kierunku większej samodzielności samorządów". - Na dole wiemy najlepiej, jak dzielić te pieniądze - mówił.


- Ważne, żebyśmy się wspólnie porozumieli, jak zbudować ten system finansowy, który jest kluczem. To jest bardzo trudne zadanie, bo z jednej strony państwo zawsze będzie się starało mieć jakąś kontrolę, z drugiej strony, samorząd musi mieć samodzielność, musi mieć stabilne źródła finansowania, na tyle stabilne, żeby stanowiły podstawę planowania przyszłości - powiedział prezydencki minister.


Po referatach obecni na konferencji przeszli do debat w grupach nad poszczególnymi zagadnieniami, dotyczącymi finansów w samorządzie m.in. oświaty i inwestycji.

 

 

Konferencja jest wydarzeniem, które zostało zainicjowane w wyniku prac powołanego przez Prezydenta Andrzeja Dudę zespołu ds. wypracowania zmian w przepisach, dotyczących działalności samorządu terytorialnego, a efekty merytoryczne konferencji będą wykorzystane w dalszych pracach zespołu. 

(PAP/AW)

Poleć znajomemu