Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 28 września 2018

Minister Soloch: Relacje polsko-izraelskie wróciły do normy

Relacje polsko-izraelskie wróciły do normy; spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu przebiegało w bardzo dobrej atmosferze - ocenił w piątek Szef BBN Paweł Soloch.

 

Soloch został zapytany, w jakiej atmosferze odbyło się spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu; spotkanie odbyło się środę na marginesie 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

 

Zobacz także: Spotkanie Prezydenta RP z Premierem Izraela [PL/ENG] Szef BBN: W październiku złożę wizytę w Izraelu; dialog będzie kontynuowany Szef BBN zapewnił, że rozmowy Duda-Netanjahu odbyły się w bardzo dobrej atmosferze. - To nie było pierwsze spotkanie Prezydenta z premierem Izraela - zaznaczył i dodał, że było to pierwsze spotkanie "po tym, jak pojawiła się kwestia ustawy IPN-owskiej".

 

- Można odnieść wrażenie, że nie tyle jest (to) kwestia odbudowy relacji polsko-izraelskiej, co po prostu dalszej budowy - powiedział Szef BBN. Pytany, czy relacje polsko-izraelskie wracają do normy, Paweł Soloch podkreślił, że "wróciły do normy".

 

- Wydźwiękiem tego spotkania było spojrzenie w przyszłość. Pokłosiem tego spotkania jest to, że ja się wybieram do Izraela - powiedział minister Soloch. Wizyta odbędzie się 15-16 października br. na zaproszenie doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Meira Ben-Shabbata.

 

W styczniu uchwalona została nowelizacja ustawy o IPN, która m.in. wprowadzała przepisy mówiące o sankcjach za przypisywanie "publicznie i wbrew faktom" narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, a także za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

(PAP/AW)

Poleć znajomemu