Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 30 września 2018

Minister Halina Szymańska na uroczystości przy Mogile Zbiorowej Cywilnych Ofiar okupanta niemieckiego w Raciniewie

To miejsce w raciniewskim lesie ma wymiar symbolu. Zbrodnia tu popełniona miała na zawsze pozostać w ukryciu -  napisał Prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników uroczystości odbywającej się w niedzielę w Raciniewie przy Mogile Zbiorowej Cywilnych Ofiar okupanta niemieckiego.

 

W uroczystości patriotyczno-religijnej wzięła udział Szef KPRP minister Halina Szymańska, która odczytała słowa Andzeja Dudy. 

 

Zobacz także: List Prezydenta na uroczystości przy Mogile Zbiorowej Cywilnych Ofiar okupanta niemieckiego w Raciniewie „Zbrodnia popełniona w Raciniewie jest jednym z bardzo wielu aktów eksterminacji, dokonanych na Polakach przez niemieckiego okupanta podczas II wojny światowej. W sposób szczególny ugodziły one w mieszkańców ziemi chełmińskiej, Kujaw i Pomorza” - przypomniał Andrzej Duda. „To właśnie te ziemie, od najdawniejszych wieków wchodzące w skład państwa polskiego, już w pierwszych miesiącach okupacji stały się miejscem wyjątkowo brutalnego nazistowskiego terroru i ludobójstwa. Szczególną nienawiścią oraz okrucieństwem wykazywały się oddziały Selbstschutzu, złożone z przedstawicieli mniejszości niemieckiej zamieszkałej na terytorium przedwojennej Rzeczypospolitej. Polacy często ginęli z ręki własnych niemieckich sąsiadów”- podkreślił Prezydent. 

 

Co roku na przełomie września i października przy Mogile Zbiorowej Cywilnych Ofiar okupanta niemieckiego w Raciniewie odprawiana jest msza święta za pamięć ofiar. Znajdują się tutaj szczątki pomordowanych Polaków podczas II wojny światowej, znalezione w raciniewskim lesie. Podczas tegorocznych uroczystości odsłonięto i poświęcono tablicę pamiątkową zamontowaną na obelisku.

 

Uroczystość została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Poleć znajomemu