Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 12 października 2018

Min. Mucha: Powołanie przez Prezydenta sędziów SN nie jest przedmiotem unijnego postępowania

  |   Wspólna konferencja ministrów Pawła Muchy i Błażeja Spychalskiego Wspólna konferencja ministrów Pawła Muchy i Błażeja Spychalskiego Wspólna konferencja ministrów Pawła Muchy i Błażeja Spychalskiego Wspólna konferencja ministrów Pawła Muchy i Błażeja Spychalskiego

Wspólna konferencja ministrów Pawła Muchy i Błażeja Spychalskiego odbyła się w piątek w Pałacu Prezydenckim.

 

  • Skarga Komisji Europejskiej do TSUE

Powołanie przez Prezydenta nowych sędziów SN nie jest przedmiotem jakiegokolwiek postępowania, w tym wystąpienia Komisji Europejskiej do TSUE – mówił minister Paweł Mucha, odnosząc się do komentarzy, jakie pojawiły się po wręczeniu przez Prezydenta nominacji na stanowiska sędziów SN.

 

Podczas wspólnej konferencji ministrów Pawła Muchy i Błażeja Spychalskiego, wiceszef prezydenckiej kancelarii podkreślił, że przedmiotem skargi ani "jakiejkolwiek wypowiedzi możliwej, hipotetycznej nawet, Trybunału Sprawiedliwości UE – czy to w ramach stosowania potencjalnego środków tymczasowych, czy w ogóle tego postępowania" – nie jest "kwestia uprawnień i tych prerogatyw, które Prezydent stosuje na gruncie polskiej konstytucji, zgodnie z art. 179 konstytucji RP".

 

Zobacz także: Prezydent powołał nowych sędziów Sądu Najwyższego Paweł Mucha wyjaśniał, że Andrzej Duda powołał sędziów na podstawie obwieszczenia Prezydenta RP z 24 maja 2018 r. o wolnych stanowiskach sędziego w SN. Wyjaśniał, że  nominacje te nie odnosiły się do będących przedmiotem skargi Komisji skutków ustawy o SN, czyli do przejścia po upływie trzech miesięcy od wejścia w życie ustawy w stan spoczynku sędziów, którzy nie złożyli oświadczeń o woli dalszego zajmowania stanowiska.

 

– Tak więc zupełnie nieprawdziwy i wprowadzający opinię publiczną w błąd jest tego rodzaju argument, że Prezydent, w związku z tym, że skorzystał ze swojej konstytucyjnej prerogatywy, działając na wniosek KRS i powołując sędziów na urząd sędziów w SN, (...) ma naruszać prawo europejskie. To jest nieprawdziwa informacja, postępowanie prowadzone wskutek skargi KE nie odnosi się do tej problematyki, nie dotyczy tej materii i nie ma tutaj żadnego związku pomiędzy tymi powołaniami, które są zgodne z polską konstytucją i (...) z przepisami ustawy o KRS – mówił wiceszef prezydenckiej kancelarii.

 

Zobacz także: Minister Mucha: NSA nie jest właściwy do ingerowania w zakres kompetencji Prezydenta Prezydenccy ministrowie o reformie sprawiedliwości Komentując wypowiedzi sędziów dotyczące kwestii powołań sędziowskich, minister zwracał uwagę na art. 178 ust. 3 konstytucji RP, w którym zapisany jest zakaz prowadzenia działalności publicznej sędziów, która nie dałaby się pogodzić z zasadą niezależności sądów i niezawisłości sędziów. – Na ten aspekt zwracamy uwagę, ponieważ nie może być przyzwolenia, żeby stowarzyszenie skupiające sędziów lub w ogóle jakiekolwiek wypowiedzi sędziów miały odnosić się do realizacji kompetencji Prezydenta RP – powiedział Paweł Mucha.

 

  • Oświadczenie sędziego Marka Safjana

​Minister Błażej Spychalski odniósł się zaś do wydanego w czwartek oświadczenia Marka Safjana, w którym sędzia TSUE zaprzeczył, jakoby wyroki Trybunału były przedmiotem manipulacji z jego strony.

 

– Nie ukrywam, że bardzo nas cieszy oświadczenie sędziego Safjana, w którym podkreśla, że jest obiektywny, że odnosił się do tego, że nie prowadzi żadnych działań przeciwko Rzeczpospolitej - powiedział minister.


Przytoczył też wypowiedzi Safjana, który wcześniej był też prezesem Trybunału Konstytucyjnego, na temat obecnej sytuacji w TK. – Analizując wypowiedzi sędziego Safjana doszedłem do wniosku, że chyba nie do końca zgadza się z tym, co napisał wcześniej (w oświadczeniu) – oświadczył Spychalski. Według niego, podobne wypowiedzi stoją w sprzeczności z "zasadami etyki Trybunału sprawiedliwości UE". Dodał, że regulamin TSUE zobowiązuje sędziów do zachowywania się w sposób, który "nie wpływa na negatywne postrzeganie przez opinię publiczną ich niezawisłości i uczciwości".


– Nawołujemy do tego, żeby sędziowie, zgodnie ze swoimi kompetencjami, wewnętrznymi regulacjami, nie odnosili się do kwestii politycznych w naszym kraju, bo nie o to w gruncie rzeczy chodzi" – oświadczył prezydencki minister.

 

  • Rezolucja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy dot. zwrotu wraku Tu-154M

Na prośbę o komentarz dotyczący przyjętej w piątek przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy rezolucji wzywającej Rosję do zwrotu Polsce wraku samolotu Tu-154M, minister Paweł Mucha zauważył, że to dobrze, że temat zwrotu Polsce wraku samolotu Tu-154M przez Rosję jest podnoszony w debacie publicznej i na pewno Polska strona konsekwentnie oczekuje zwrotu tego wraku.


– W sensie wyjaśnienia sprawy, w sensie czynności śledztwa, dla dobra procesu karnego oczywiście, że wrak powinien się znaleźć w Polsce i oczywiście, że powinny być pełne możliwości dostępu do wraku na terytorium Rzeczypospolitej - powiedział minister Mucha.


Wiceszef prezydenckiej kancelarii podkreślił, że niezrozumiałe były dla niego decyzje podejmowane tuż po katastrofie smoleńskiej związane z tym, że „na zasadzie pewnego ustnego porozumienia, które było wtedy zawierane przez ówczesnego premiera polskiego rządu z prezydentem Federacji Rosyjskiej, doszło do takiej sytuacji, że Polska wyrzekła się roli gospodarza, jeżeli chodzi o postępowanie". (PAP/AW)

Poleć znajomemu