Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 13 października 2018

Uroczystość koronacji obrazu Matki Bożej Zwycięskiej Królowej Polski w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie z udziałem minister Szymańskiej

Zobacz także: List Prezydenta z okazji koronacji obrazu Matki Bożej Zwycięskiej Królowej Polski w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie To ważne wydarzenie w życiu Kościoła w Szczecinie i na całym Pomorzu Zachodnim. Istotne ze względu na swój aspekt religijny, związany z kultem Jasnogórskiej Królowej Polski, ale też w wymiarze patriotycznym, odnoszącym się do 1050-letniego dziedzictwa polskiej kultury i tradycji - napisał Prezydent z okazji uroczystości koronacji obrazu Matki Bożej Zwycięskiej Królowej Polski w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie. Podczas wydarzenia Andrzeja Dudę reprezentowała Szef KPRP Halina Szymańska. 

 

O godz. 11.30 odbyła się Msza św., podczas której nałożone zostały korony na obraz Matki Bożej Zwycięskiej Królowej Polski, poświęcone wcześniej przez Ojca Świętego Franciszka.

 

Obraz został podarowany parafii przez ówczesnego Prymasa Polski ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Dzieło jest trzecią wierna kopią Jasnogórskiej Ikony. Autor to prof. Leonard Torwirt, artysta, konserwator zabytków, dziekan Wydziału Malarstwa i Konserwacji na Uniwersytecie w Toruniu. Pierwsza kopia została zawieziona do Watykanu i ofiarowana papieżowi Piusowi XII, druga peregrynuje obecnie po naszej Ojczyźnie.

 

Uroczystego wprowadzenia i poświęcenia obraz Matki Bożej Zwycięskiej Królowej Polski do Bazyliki dokonał w 1959 r. ks. bp Jerzy Stroba, biskup pomocniczy administracji apostolskiej w Gorzowie Wielkopolskim.

 

 

Poleć znajomemu