Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 17 października 2018

Szef BBN: Chcemy, by dialog z Izraelem nabrał tempa

Ocena sytuacji w Europie i na Bliskim Wschodzie, relacje transatlantyckie i współpraca dwustronna były tematami rozmów szefa BBN Pawła Solocha w Izraelu. Jest wola obu stron, aby dialog nabrał tempa – powiedział  minister Soloch.

 

Szef BBN podkreślił, że wizyta, którą złożył na zaproszenie szefa izraelskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, doradcy Meira Ben-Szabbata, pierwotnie była kolejnym spotkaniem, po wizycie szefa izraelskiej RBN w Warszawie.

 

- Rozmowy dotyczyły głównie współpracy w sferze wojskowej i bezpieczeństwa, ale naszym przekazem było to, że wolą Prezydenta Andrzeja Dudy jest wznowienie dialogu we wszystkich obszarach, aby dwustronne relacje utrzymały szczególny charakter – powiedział szef BBN. Dodał, że rozmowy były także „pokłosiem spotkania Prezydenta z premierem Benjaminem Netanjahu w Nowym Jorku”, a jednym z wątków była wyrażona przez Prezydenta wola powrotu Polski do misji UNDOF na Wzgórzach Golan.

 

Paweł Soloch rozmawiał z zastępcą szefa RBN Eitanem Ben Davidem, wiceministrem spraw zagranicznych Cippi Chotoweli, zastępczynią dyrektora generalnego ds. strategii w MSZ Rodicą Radian-Gordon, przewodniczącym komisji spraw zagranicznych i obrony Knesetu Avim Dichterem.

 

- Chcieliśmy też przekazać naszym partnerom naszą ocenę sytuacji bezpieczeństwa w Europie. Mówiliśmy o agresywnych planach Rosji, zarówno w Europie, jak i na Bliskim Wschodzie, których podstawowym celem jest odbudowa dawnej mocarstwowej pozycji – powiedział Szef BBN. Jak dodał, tematem były także relacje transatlantyckie, „również w kontekście pewnych kontrowersji, jeśli chodzi o politykę wobec Iranu”.

 

- Unia Europejska i Stany Zjednoczone mają ten sam cel – nie dopuścić do proliferacji broni nuklearnej. Różnią się w ocenie środków, za pomocą których można to osiągnąć – podkreślił. Przypomniał, że UE stoi na stanowisku, iż umowa z Iranem powinna być realizowana, są natomiast kontrowersje wokół raportu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

 

- Więzi transatlantyckie są z naszego punktu widzenia fundamentem europejskiego bezpieczeństwa i Polska działa na rzecz tego, aby te więzi były harmonijne – akcentował szef BBN. Zaznaczył, że Polska dąży do tego, „aby docelowo europejscy i amerykańscy sojusznicy wypracowali wspólne stanowisko”.

 

Rozmowy Pawła Solocha dotyczyły także izraelskiej oceny sytuacji na Bliskim Wschodzie, gdzie - jak zauważył – Rosja staje się jednym z głównych graczy. Tematem spotkań była też dwustronna współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa, w tym w zwalczaniu terroryzmu, „ale także współpraca przemysłów zbrojeniowych, gdzie Izrael ma bardzo dużo do zaoferowania”.

 

- Rozmowy przebiegały w dobrej, ciepłej atmosferze. Jest wola dwóch stron, żeby dialog nabrał tempa – podkreślił szef BBN. Wyraził także nadzieję na wizytę Ben-Szabbata w Polsce. (PAP/WP)

Poleć znajomemu