Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 11 października 2018

Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego w USA

  |   Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego w USA | Wręczenie aktu nominacji generalskiej pułkownikowi Emilowi Mentlowi Pułkownik Emil Mentel został mianowany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę na stopień Generała Brygady Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego w USA Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego w USA

W dniach 7-11 października br.  Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski przebywał w USA.

 

7 października jako Honorowy Marszałek minister wziął udział w Paradzie Pułaskiego, odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz w jego imieniu wręczył organizatorom Pulaski Memorial Parade Flagę RP. Następnego dnia minister Adam Kwiatkowski odwiedził Muzeum Polsko-Amerykańskie w Port Washington, którego przedstawicielom wręczył Flagę RP w podziękowaniu za działania na rzecz promowania polskiej kultury w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

 

  • Uhonorowanie Bohatera 

 

Kolejnym punktem wizyty Sekretarza Stanu było wręczenie aktu nominacji generalskiej pułkownikowi Emilowi Mentlowi w Sacramento. Gen. E. Mentel, urodzony w 1916 r.  kawalerzysta, uczestnik kampanii wrześniowej, żołnierz Brygady Strzelców Karpackich, uczestnik walk o Tobruk, który przeszedł cały szlak bojowy w kampanii włoskiej 2. Korpusu, odznaczony Krzyżem Walecznych i Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari - został mianowany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę na stopień Generała Brygady. W trakcie ceremonii obecni byli lokalni działacze polonijni, instruktorzy harcerscy oraz gen. C. Wiśniewski, Attaché Obrony RP w Waszyngtonie.

 

  • Spotkanie z pracownikami Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu 

W San Francisco minister spotkał się z pracownikami Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz z pracownikami i założycielami start-up’ów z sektora zaawansowanych technologii: Moniką Burzyńską z firmy Lever – specjalizującej się w automatyzacji procesu zatrudniania pracowników w korporacjach, Cezarym Pietrasikiem z Heathdom — pracującej nad rozwiązaniami technologicznymi do zastosowania w prewencji medycznej, Adamem Olszewskim Cabture  – firmy pomagającej korporacjom taksówkowym zatrzymać oraz przyciągnąć nowych klientów poprzez oferowanie urządzeń multimedialnych dla uatrakcyjnienia przejazdu, Pawłem Wiszowatym z  VP Engineering, oferującej rozwiązania dla firm e-commerce w postaci narzędzi do łatwego i szybkiego budowania dedykowanych stron internetowych. W spotkaniu wzięła udział Maja Kieturakis -  dyrektor Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w San Francisco. W trakcie rozmowy młodzi przedsiębiorcy zaprezentowali osiągnięcia swoich firm i podzielili się doświadczeniami związanymi z budowaniem obecności start-up’owej w Dolinie Krzemowej.

 

  • Spotkania ze środowiskami polonijnmi 

Sekretarz Stanu spotkał się z Konsulem Honorowym RP Tadem Taube i dyrektor wykonawczą w Taube Philanhtropies Shaną Penn. W Kościele Narodzenia Pańskiego wziął udział w spotkaniu z Polonią, które było okazją do przybliżenia osiągnięć poszczególnych środowisk polonijnych oraz podzielenia się planami organizacji na najbliższą przyszłość.

 

W ostatnim dniu pobytu w USA, minister Adam Kwiatkowski spotkał się  z Erikiem Stewartem, szefem Polsko-Amerykańskiej Rady Biznesu i Johnem Lenczowskim —amerykańskim politologiem polskiego pochodzenia, założycielem i prezesem Instytutu Polityki Światowej – niezależnej Wyższej Szkoły Dyplomacji i Bezpieczeństwa Narodowego w Waszyngtonie a także ze stypendystami Polsko-Słowiańskiej Unii Kredytowej.

 

  • 100-lecie niepodległości 

 

Głównym punktem pobytu w Waszyngtonie było odczytanie listu Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy przez ministra  Kwiatkowskiego podczas uroczystej Gali 100-lecia odzyskania Niepodległości organizowanej przez wiodące środowiska polonijne (Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, Centrala Polskich Szkół Dokształcających, Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce, The Kosciuszko Foundation oraz Copernicus Foundation z Chicago). W uroczystości wzięli udział: Mercedes Schlapp — dyrektor ds. Komunikacji Białego Domu, która wygłosiła przemówienie w imieniu Prezydenta Donalda Trumpa, Gen. David Petraeus — były dowódca wojsk amerykańskich i międzynarodowych w Afganistanie i Iraku, były szef CIA oraz Corey Lewandowski — pierwszy menadżer kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa oraz ambasador RP prof. Piotr Wilczek.

Poleć znajomemu