Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 19 października 2018

Od poniedziałku wizyta oficjalna Pary Prezydenckiej w Republice Federalnej Niemiec [PL/ENG]

Prezydent wraz z Małżonką złożą w przyszłym tygodniu oficjalną wizytę w Berlinie. Andrzej Duda będzie rozmawiał z Prezydentem RFN Frankiem-Walterem Steinmeierem i Kanclerz RFN Angelą Merkel m.in. o Trójmorzu i gazociągu Nord Stream2. ENGLISH VERSION>>

 

Wizyta w Niemczech będzie miała trzy wymiary: polityczny, gospodarczy i związany z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 

 

– Andrzej Duda będzie rozmawiał w cztery oczy, a później w gronie delegacji z Prezydentem RFN Frankiem-Walterem Steinmeierem, a następnie z Kanclerz Angelą Merkel – powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Z obojgiem najważniejszych niemieckich polityków polski przywódca spotka się we wtorek w Berlinie. Jak mówił minister Szczerski, będą to rozmowy dotyczące przyszłości Europy, relacji transatlantyckich, a także przyszłości polityki bezpieczeństwa w naszym regionie.

 

– Prezydent poruszy też kwestie, które są dzisiaj sporne w relacjach polsko-niemieckich, w tym oczywiście sprawę gazociągu Nord Stream2, naszej oceny tego projektu, ale także głosów, które na temat tego gazociągu wybrzmiały na ostatnim szczycie państw wyszehradzkich – powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP.

 

Zaznaczył, że Andrzej Duda będzie też „dyskutował o polityce europejskiej w kontekście naszego regionu i stanowiska Grupy Wyszehradzkiej w głównych problemach europejskich, a także projektu Trójmorza, do którego Niemcy zgłosiły swój akces, a Polska wyraziła zgodę na to, żeby Niemcy były partnerem zewnętrznym tej inicjatywy”.

 

– Wiemy, że ambicją Niemiec jest stanie się krajem członkowskim tej inicjatywy, więc będzie to rozmowa o przyszłości Trójmorza, współpracy krajów Trójmorza z partnerami zewnętrznymi, w tym Niemcami – powiedział Krzysztof Szczerski.

 

Prezydencki minister zaznaczył, że Andrzej Duda będzie też chciał porozmawiać z niemieckimi politykami o sytuacji wewnętrznej w Niemczech, która – stwierdził – „jest bardzo dynamiczna, bardzo chwiejna”. – To nie jest to już stabilny kraj, jeśli chodzi o scenę polityczną – dodał.

 

– Ostatnie wybory w Bawarii pokazały, że także w Niemczech zachodzą zmiany społeczne, które powodują zmiany polityczne. Prezydent będzie chciał dowiedzieć się od swoich rozmówców, jak widzą przyszłość polityki wewnątrz Niemiec – powiedział minister Szczerski.

 

Drugim wymiarem wizyty Prezydenta w Niemczech są obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Krzysztof Szczerski przypomniał, że w ramach tych obchodów Frank-Walter Steinmeier odwiedził Polskę już w czerwcu. We wtorek w Berlinie obaj przywódcy wezmą udział w uroczystym koncercie z okazji 100-lecia polskiej niepodległości zorganizowanym przez ambasadę RP. Zobacz także: Wizyta Prezydenta Niemiec w związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości [PL/ENG]

 

– Koncert filharmoników poznańskich z Szymonem Nehringiem jako jednym z solistów odbędzie się w bardzo prestiżowej sali berlińskiego Konzerthause – powiedział prezydencki minister.

 

Wcześniej, we wtorek odbędzie się forum polsko-niemieckie. Jak zapowiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP będzie to „debata ekspertów i polityków na temat lekcji, jakie można wyciągnąć z ostatnich 100 lat w relacjach polsko-niemieckich”.

 

Jak mówił Krzysztof Szczerski, debata będzie okazją, by wybrzmiały kwestie historyczne w relacjach między naszymi krajami. – To będzie możliwość pogłębionej dyskusji z udziałem także ekspertów i osób niezaangażowanych w bieżąca politykę na temat tego, czego nauczyła nas historia ostatnich 100 lat; jakie z tego wyciągamy wnioski dla współczesnej polityki – powiedział prezydencki minister.

 

Dopytywany zaznaczył, że „częścią lekcji płynącej z historii” jest kwestia reparacji wojennych. – Warto o tym rozmawiać. Prezydent Duda już wielokrotnie rozmawiał o tym z Prezydentem Steinmeierem. Ich wspólne stanowisko mówi o tym, że nie należy traktować tego jako tematu tabu, ale nie należy go też traktować wyłącznie w bieżącym politycznym kontekście – powiedział.

 

– Tylko wtedy, jeśli będziemy w stanie poprowadzić tę dyskusję w taki sposób, żeby ona wynikała ze zrozumienia, dlaczego reparacje wojenne są częścią sprawiedliwości w relacjach międzynarodowych, będziemy mogli podążać w kierunku realizacji tego zadania. To nie może być decyzja wymuszona. To musi być decyzja, która wynika ze zrozumienia – powiedział minister Szczerski. 

 

Krzysztof Szczerski zaznaczył, że gdy Polska podniosła temat reparacji wojennych, w pierwszym momencie został on przez stronę niemiecką po prostu odrzucony. – A dzisiaj, dzięki temu, że pokazujemy argumenty i prowadzimy tę dyskusję spokojnie, na poziomie parlamentarnym, eksperckim, temat zaczyna zyskiwać zrozumienie. To jest dzisiaj cel. Nie da się wymusić tego typu decyzji, natomiast można do nich przekonać. Wydaje mi się, że cierpliwe i konsekwentne przekonywanie jest możliwe i powinno być prowadzone – powiedział szef gabinetu.

 

Trzeci wymiar wizyty jest gospodarczy. – Andrzej Duda odwiedzi podberlińską filię Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych (TZMO), jednego z laureatów Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Tym samym Andrzej Duda chce zwrócić uwagę na ważną rzecz: że nie tylko niemieckie firmy inwestują w Polsce, ale mamy też coraz większą grupę polskich firm inwestujących w Niemczech – powiedział Krzysztof Szczerski.

 

Prezydencki minister dodał, że będzie to swego rodzaju zapowiedź gospodarczej wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy w Niemczech, która jest planowana na przyszły rok. (PAP)

 

Poleć znajomemu